Թեհրանը պահանջել է Վաշինգտոնից անհապաղ ազատել իրանցի լրագրողուհուն
Միացյալ Նահանգները պարտավոր է անհապաղ ազատել Press TV հեռուստաալիքի լրագրողուհի Մարզիե Հաշեմիին, որը Վաշինգտոնում ձերբակալվել է Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի աշխատակիցների կողմից, հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը, որի խոսքը մեջբերել է Press TV հեռուստաալիքը:
«Հաշեմիի ձերբակալությունը խոսքի ազատության ուղղակի խախտում է և  անմեղ մարդու նկատմամբ քաղաքական լիազորությունների չարաշահում: ԱՄՆ-ը պարտավոր է անհապաղ ազատել նրան»,- ասել է Զարիֆը: Նա հավելել է, որ ԱՄՆ-ի քաղաքացիություն ունեցող լրագրողուհին «նաև Իրանի քաղաքացի է, ուստի Թեհրանն իրավունք ունի պաշտպանել նրա շահերը»: Նախարարի խոսքով՝ «նա անհիմն է ձերբակալվել ԱՄՆ-ում»:
Ավելի վաղ Press TV հեռուստաալիքը հղում անելով Հաշեմիի որդուն, հաղորդել է, որ ԱՄՆ-ի իշխանությունները Մարզիեին ձերբակալել են այն պատճառով, որ նա կարևոր վկա է դատաքննություններից մեկում:

Тегеран потребовал от Вашингтона немедленно освободить задержанную иранскую журналистку
США должны немедленно освободить журналистку телеканала PressTV Марзие Хашеми, которая была задержана сотрудниками ФБР в Вашингтоне. Об этом заявил министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф, слова которого приводит в четверг телеканал PressTV.
"Арест Хашеми - это прямое нарушение свободы слова и злоупотребление политическими полномочиями в отношении невинного человека. США должны немедленно ее освободить", - сказал Зариф. Он добавил, что имеющая американское гражданство журналистка "также является гражданкой Ирана, поэтому Тегеран имеет право защищать ее интересы". По его словам, "она была безосновательно арестована в США".
Ранее телеканал PressTV со ссылкой на сына Хашеми передавал, что власти США задержали женщину, поскольку она является важным свидетелем в одном из судебных разбирательств. Пока никаких официальных обвинений ей не предъявлено.