ԵՊՀ-ում իրականացվող ստուգումներին սկանդալայնություն հաղորդելը վնասում է թե՛ ԵՊՀ հեղինակության, թե՛ գործի էությանը. Դավիթ Ափոյան
21/01/2019 15:28
Aysor.am-ը ԵՊՀ ուսանողական խորհրդի նախագահ Դավիթ Ափոյանի հետ զրուցել է ուսանողական խորհրդի վերջին հայտարարության, ԵՊՀ-ի և Պետական վերահսկողական ծառայության հեռակա բանավեճի, ինչպես նաև հոգաբարձուների խորհրդի գալիք նիստի մասին:
- Դավիթ, մի քանի օր առաջ մամուլում տարածվեց ձեր պաշտոնական հայտարարությունը, որում նշել էիք, որ ձեր կանոնադրությունը, չնայած ԿԳՆ-ի կողմից պատասխան չի ստացել, այնուամենայնիվ օրենքի ուժով համարվել է ընդունված: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ԿԳՆ-ի լռությունը:
- Չեմ ցանկանա մեկնաբանություններ տալ, քանի որ այն կարող է որպես քաղաքական հայտարարություն ընկալվել: Մենք անդրադարձել ենք հարցի միայն իրավական կողմին. այն է սահմանված ժամկետում չպատասխանելը հանգեցրել է կանոնադրության  օրենքի ուժով հաստատմանը: Մեզ համար առանցքայինն այն է, որ այս ամենով ուսանողական խորհրդի կարգավիճակի վերաբերյալ շահարկումներին վերջակետ դրվեց: Հետաքրքիր է, որ այն, ինչ մեզնից պահանջվում էր, մենք արեցինք, այսինքն` համաձայն նախարարության առաջարկի՝ մշակեցինq նոր կանոնադրություն, ընդունեցինք և ուղարկեցինք հաստատման: Սակայն ինչպես արդեն հայտնի է, նրանք չպատասխանեցին մեր գրությանը: Կցանկանամ նաև հավելել, որ ըստ գործող օրենքի, ԿԳՆ-ն պետք է ուսանողական խորհրդների ստեղծման և գործունեության կարգ սահմաներ, որը երբեք չի սահմանել, սակայն ԿԳՆ գործող կազմը հայտարարել է, որ նախաձեռնելու են այդ գործընթացը: Մենք ակնկալում ենք, որ այդ գործընթացը անցնելու է հանրային լայն քննարկման ճանապարհով՝ առաջնահերթ նշանակություն տալով բուհերի ուսանողական կառույցներին:
- Վերջին շրջանում Վերահսկողական ծառայության և ԵՊՀ-ի մեջ բանավեճ ծավալվեց, հնչեցին փոխադարձ մեղադրանքներ: Ձեր կողմից որևէ արձագանք չի եղել: Ի՞նչ կասեք այս հարցի վերաբերյալ:
- Քանի դեռ գործընթացի բոլոր մանրամասները պարզ չեն, մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ մեկնաբանություններով հանդես գալ: Մենք չենք հավակնում ոչ մասնագիտական, ոչ իրավական գնահատականներ տալուն, ուստի կսպասենք համապատասխան ընթացակարգերի ավարտին:  Սակայն մեր դիրքորոշումը հստակ է. եթե ԵՊՀ-ում կան խախտումներ կամ չարաշահումները, դրանց պատասխանատուները պետք է կրեն համապատասխան իրավական պատասխանատվությունը: Այդ գործընթացին գերհանրայինություն կամ նույնիսկ սկանդալայնություն հաղորդելը վնասում է թե՛ ԵՊՀ հեղինակության, թե՛ գործի էությանը: «Ասուլիսային» կամ «ֆեյսբուքյան» արդարադատությունից պետք է հրաժարվել: Գործը պետք է քննվի իրավապահ մարմինների կողմից, իսկ որոշում պետք է կայացնի դատարանը՝ առանց հավելյալ աղմուկի, քանի որ գործ ունենք պետության համար կարևորագույն կառույցի՝ Մայր բուհի հետ: Այս ամենի հետևանքով կարող է բուհի նկատմամբ առաջանալ ինստիտուցիոնալ անվստահություն, որի հետևանքների դժվար կլինի հաղթահարել:
- Ինչպես արդեն հայտնի է, հունվարի 22-ին տեղի է ունենալու ԵՊՀ Հոգաբարձուների խորհրդի նիստը: Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք առաջիկա նիստից:
- Առաջին հերթին ակնկալում եմ տեսնել համագործակցային միջավայր: Ակնկալում եմ, որ այն բացասական հարաբերությունները, որ վերջին ամիսներին եղել են իշխանության  և ԵՊՀ-ի միջև, խորհրդում որևէ կերպ չեն շարունակվի: ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի մասին վերջին շրջանում հիմնականում խոսվել է բացասական կոնտեքստում, ինչը շտկելու պարտականությունը բոլորինս է: Ունենալու ենք հոգաբարձուների խորհրդի նոր նախագահ, և ցանկալի կլիներ, որ նա լիներ հեղինակավոր, հասարակության մեջ վստահություն ներշնչող մարդ: Հոգաբարձուների խորհրդի նպատակներից մեկը բուհի համար հավելյալ ֆինանսական մուտքեր ապահովելն է: Այդ տեսակետից շատ կցանկանամ, որ գործարար համայնքի ներկայացուցիչները ավելի ակտիվ ներգրավվեն խորհրդի աշխատանքներում: Իսկ մենք ուսանողներով կփորձենք հնարավորինս արդյունավետ ներկայացնել ուսանողության շահերը:
- Իսկ ովքե՞ր են խորհրդի անդամ հանդիսացող ուսանողները:
- Հոգաբարձուների խորհրդի ուսանող անդամները 8-ն են, այլ կերպ ասած՝ կազմի 25%-ը: Նրանք այն ուսանողներն են ովքեր, բավարարելով հոգաբարձուների խորհրդի ուսանող անդամների համար սահմանված չափանիշները, սեփական նախաձեռնությամբ ինքնաառաջադրվել են և ստացել ուսանողական խորհրդի նախագահության վստահության մանդատը: Թեպետ ուսանող անդամներին ընտրել է ուսանողական խորհրդի նախագահությունը, վստահաբար կարող եմ ասել, որ նրանցից ոչ ոք կաշկանդված չէ այդ հանգամանքով, ավելին՝ անդամների մի մասը ուսխորհրդական էլ չէ:

Additional noise over audit in YSU discredits both the university and the process itself: YSU Students’ Council chairman
21/01/2019 15:59
Aysor.am has conducted interview with the chairman of the YSU Students’ Council Davit Apoyan over recent developments, dispute between the YSU and State Control Service.
Few days ago the council has released a statement that despite not being approved by the Education and science ministry the charter of the Council has been approved. Asked to comment on the ministry’s silence, Apoyan said his comments may be perceived as political statements.
“We have referred to only legal side of the issue which is if the ministry does not respond in the set timeframe the charter is being adopted with the force of the law,” he said, stressing that for them the core issues was to quit any speculations about the status of the Students’ Council.
“It is interesting that we have done what was demanded from us: according to the proposal of the ministry we have worked out new charter, approved it and sent to the ministry for approval. But as it is known, we have received no feedback. I would also like to add, that according to the acting law, the education and science ministry is to set order of creation and activity of the students’ councils which it has never done while the current staff stated that they would initiate the process,” Apoyan told Aysor.am.
Asked about the dispute between the State Control Service and the YSU and the mutual accusations and the silence of the council over it, Apoyan said that they cannot allow themselves making statements until all the details of the process are revealed.
“We do not seek to give professional or legal assessments thus we will wait for the end of corresponding procedures. Our position though is clear: if there are violations in the YSU or abuses, those responsible for them must be brought to legal responsibility. But giving too publicity to it and making it more scandalous harms both the image of the YSU and the essence of the process,” he said, urging to quit the tradition of seeking justice via “press conference” and Facebook.
“The case must be studied by law enforcement bodies and the decision must be made by court without any unnecessary noise as it is being spoken about one of the important state institutions, Mother University,” he said, claiming that all it may result in institutional distrust toward the university the consequences of which will be hard to overcome.
Asked about the January 22 session of the YSU Board of Trustees and the expectations from it, Apoyan stressed that first of all he expects to see cooperation environment.
“I expect that the negative relations registered recently between the authorities and the YSU will not be brought to the Board of Trustees. We are going to have new chairman of the board who we would like to be an authoritative person who will inspire trust. One of the goals of the Board of Trustees is to ensure financial entries for the University and in this regard I would like business community representatives be more involved in the activities of the Board,” he said, adding that on their part the students will try to present their interests in a most effective way.
He said eight students, which is 25% of the staff of the Board of Trustees, are included in the board. “Despite being elected by the chairmanship of the Students’ Council they are not hesitated with that circumstance and moreover, some of them are not members of the Students’ Council,” he said.