Ականատես ենք լինում քաղաքական նոր մշակույթի ձևավորման. Մակունց
Մենք ականատես ենք լինում քաղաքական նոր մշակույթի ձևավորման, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը՝ ամփոփելով խորհրդարանական առաջին շաբաթը:
«Թիրախավորվում են ոչ թե մարդիկ, այլ՝ խնդիրների բովանդակային կողմը: Ձևավորվում է նաև քաղաքական կառուցողական դիսկուրս», - նշեց նա:
Մակունցը կարևորեց այն հանգամանքը, որ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի 11 հանձնաժողովից 3-ը գլխավորում են ընդդիմության ներկայացուցիչները՝ հատկապես առանձնացնելով մարդու իրավունքների պաշտպանության և ֆինանսաբյուջետային հարցերի հանձնաժողովը:
«Առաջին անգամ է, որ նման մոտեցում է ցուցաբերվում: Մարդու իրավունքների մասին պարբերաբար բարձրաձայնվում են, այստես շատ կարևոր է, որ այն ընդդիմությունը ղեկավարի», - նշեց Մակունցը:

Мы становимся очевидцами формирования новой политической культуры – Лилит Макунц
Мы становимся очевидцами формирования новой политической культуры, заявила сегодня на брифинге руководитель фракции «Мой шаг» Лилит Макунц.
«Мишенью становятся не люди, а содержательная сторона вопросов. Формируется также конструктивный политический дискурс», - отметила она.
Макунц отметила важность того обстоятельства, что три из 11-ти постоянных комиссий Национального Собрания 7-го созыва возглавляют представители оппозиции, особенно выделив комиссии по вопросам прав человека и финансово-бюджетным вопросам.
«Впервые демонстрируется подобный подход. О правах человека говорят регулярно и очень важно, чтобы этой комиссией руководила оппозиция», - отметила Макунц.