Ալիևն «օգտակար» է անվանել Փաշինյանի հետ տեղի ունեցած զրույցները
ԱՊՀ գագաթնաժողովներին Հայաստանի ղեկավարության հետ հանդիպումներն օգտակար էին կողմերի դիրքորոշումների որոշման ու Ղարաբաղի հարցով բանակցությունների ակտիվացման տեսանկյունից, Դավոսի համաշարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակներում Ria.ru-ին ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«Ես երբեք չեմ խուսափել հայկական կողմի հետ որևէ մակարդակով հանդիպումներից, որովհետև մենք շահագրգռված ենք հակամարտությունը հնարավորինս շուտ կարգավորելու մեջ», - ասել է նա։
Ալիևը նշել է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարության միջև դեռևս տեղի չեն ունեցել լիարժեք ձևաչափով բանակցություններ, սակայն արդեն եղել են մի քանի «օգտակար զրույցներ»։
«Որպես այդպիսին հանդիպում չի եղել։ Մենք ունեցել ենք 2 զրույց։ Դուշանբեում՝ ԱՊՀ գագաթնաժողովի ժամանակ, և Սանկտ-Պետերբուրգում՝ ԱՊՀ ոչ ֆորմալ գագաթնաժողովի ժամանակ։ Դրանք չի կարելի անվանել լիարժեք հանդիպում, սակայն օգտակար զրույցներ էին, որոնք ուղղված էին կողմերի դիրքորոշումների որոշմանն ու բանակցային գործընթացին նոր ազդակ հաղորդելուն, որն այժմ ակտիվացել է», - ասել է Իլհամ Ալիևը։

Azerbaijani president describes conversations with Armenia’s PM as ‘useful’
Azerbaijani president Ilham Aliyev described the meetings with the Armenian leadership at the CIS summits as useful regarding the activation of talks over Nagorno Karabakh and expression of positions. He told about it to Russian Ria.ru at Davos World Economic Forum.
“I have never avoided meetings with the Armenian side as we are interested in speeded-up settlement of the conflict,” he said.
Aliyev stressed that full format negotiations have not yet taken place between Armenian and Azerbaijani leaderships but there were few “useful conversations.”
“There was no meeting as such. We had two conversations, the one in Dushanbe at the CIS summit and in St. Petersburg during CIS non-formal summit. They cannot be called as full format meetings but more as useful conversations addressed to the expression of the positions of the sides, giving new impetus to the process of negotiations, which has intensified currently,” Aliyev said.