Հոլոքսոտի զոհերի հիշատակը Եվրախորհրդարանում կհարգեն
Նացիստական տարիներին զոհված հրեաների հիշատակը կհարգեն Եվրախորհրդարանում՝ Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրվան ընդառաջ, հայտնում է Եվրոպական հրեական կոնգրեսի (ԵՀԿ) մամուլի ծառայությունը:
Միջոցառման պատվավոր հյուրերի շարքում կլինեն Եվրախորհրդարանի նախագահ Անտոնիո Տայանին, ԵՀԿ նախագահ Վյաչեսլավ Կանտորը, Իսրայելի համար հրեական գործակալության նախագահ Իցհակ Հերցոգը: Նրանք հանդես կգան ելույթներով:
«Եվրախորհրդարանի նախագահի անձնական հովանու ներքո անցկացվող միջոցառման նպատակն է հարգել Հոլոքոստի ժամանակ զոհված անձանց հիշատակը և սերունդներին փոխանցել, թե որքան կարևոր է իմանալ և հիշել անցյալը, որպեսզի պահպանել պատմական հիշողությունը, կանխել ապագայում նման ողբերգության կրկնությունը և նեոնեզիզմի տարածումը ժամանակակից Եվրոպայում», - նշվում է հաղորդագրության մեջ:

День памяти жертв Холокоста пройдет в Европарламенте
Память евреев, погибших в годы нацизма, почтут в Европарламенте в преддверии Международного дня памяти жертв Холокоста при участии руководства Евросоюза и представителей еврейской общины, сообщили РИА Новости в пресс-службе Европейского еврейского конгресса (ЕЕК), который выступает организатором мероприятия.
Почётными гостями мероприятия станут председатель Европарламента Антонио Таяни, президент ЕЕК Вячеслав Кантор, председатель Еврейского агентства для Израиля Ицхак Герцог, которые выступят со своими обращениями.
"Цель мероприятия, которое пройдёт под личным патронатом председателя Европарламента, – почтить память погибших в годы Холокоста и донести до ныне живущих поколений, насколько важно знать и помнить о прошлом, сохранять историческую память, чтобы не допустить повторения подобной трагедии в будущем, предотвратить распространение неонацизма в современной Европе", - отметили в ЕЕК.