Ռոհանի. Իրանը կշարունակի մեծացնել ռազմական հզորությունը և կզարգացնի հրթիռային ծրագիրը
Թեհրանը կշարունակի մեծացնել իր ռազմական հզորությունը և կզարգացնի հրթիռային ծրագիրը, հայտնել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին՝ հանդես գալով Իսլամական հեղափոխության 40-ամյակին նվիրված տոնական միջոցառումներից մեկի ժամանակ:
«Մենք կշարունակենք մեծացնել ռազմական հզորությունը: 40 տարվա ընթացքում և հատկապես վերջին հինգ տարում այդ բնագավառում մեր հնարավորություններն ապշեցնում են ամբողջ աշխարհին», - ասել է Ռոհանին:
Նա հավելել է, որ «Իրանին թույլտվություն հարկավոր չէ իր հրթիռային ծրագիրը զարգացնելու համար»: Նախագահի խոսքով՝ «այսօր երկիրն արտադրում է հրթիռներ, մարտական ինքնաթիռներ, նավեր և սուզանավեր, զրահափոխադրիչներ, այսինքն՝ այն ամենը, ինչը պահանջվում է Իրանի զինված ուժերին»:
Իրանը 1990-ական թվականներից զբաղվում Է իր հրթիռային ծրագրի զարգացմամբ: Նա որոշակի հաջողությունների Է հասել բալիստիկ հրթիռների մշակման բնագավառում: Դրա հետ մեկտեղ Թեհրանը հրաժարվում Է բանակցություններ վարել հրթիռային ճյուղի սահմանափակման շուրջ՝ պաատճառաբանելով, որ տարածաշրջանում իր մրցակիցների զինանոցում նույնպես առկա են բալիստիկ հրթիռներ

Роухани: Иран продолжит наращивать военную мощь и работать над ракетной программой
Тегеран продолжит наращивать свою военную мощь и работать над ракетной программой. Об этом в понедельник заявил президент Ирана Хасан Роухани во время праздничных мероприятий, приуроченных к 40-й годовщине Исламской революции.
"Мы продолжим наращивать военную мощь. За 40 лет и в особенности за последние пять лет наши возможности в этой области поражают весь мир", - сказал Роухани. Он добавил, что "Ирану не нужно разрешение, чтобы развивать свою ракетную программу". По словам президента, "сегодня страна производит ракеты, боевые самолеты, корабли и подводные лодки, бронетранспортеры - то есть все, что требуется иранским вооруженным силам".
Иран с 1990-х годов занимается развитием своей ракетной программы. Определенных успехов он добился в разработке баллистических ракет. При этом Тегеран отказывается вести переговоры по ограничению ракетной отрасли, мотивируя это тем, что у его соперников в регионе тоже приняты на вооружение баллистические ракеты.