Ռուսական կողմը փորձում է հայկական մարդասիրական առաքելության գործուղման համատեքստում գրգռել ԱՄՆ-ին. վերլուծաբան
15/02/2019 18:15
Ի սկզբանե պարզ էր, որ սիրիական ճգնաժամում մեր ներգրավվածությունը ռիսկաշատ է ոչ միայն այն պատճառով, որ այդ խնդիրը «ճահիճ» է անգամ մեծ տերությունների համար, այլ նաև այն բանի համար, թե խոշոր խաղացողների կողմից ինչպես կընկալվի Հայաստանի մասնակցությունը, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Միջազգային և անվտանգության հարցերի hայկական ինստիտուտի հիմնադիր, քաղաքական վերլուծաբան Ստյոպա Սաֆարյանն՝ անդրադառնալով Սիրիա հայաստանյան մարդասիրական առաքելություն գործուղելու շուրջ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հակադիր դիրքորոշումներին։
«Միացյալ Նահանգները չի ողջունել և կտրականապես դեմ է եղել Սիրիայում Ռուսաստանի ծավալած գործունեությանը, հետևաբար բնական էր, որ խնդիր է առաջանալու՝ այս դերակատարներից յուրաքանչյուրն ինչպես է դիրքավորվելու Հայաստանի կատարած քայլի նկատմամբ։
Անկեղծ ասած, ես գոհացուցիչ եմ համարում ՀՀ արտգործնախարարության դիրքորոշումը, որն, ըստ էության, հասկացրեց, որ Հայաստանից Սիրիա մարդասիրական առաքելություն գործուղելը պետք չէ դիտարկել որպես այս կամ այն ճամբարին սատարող քայլ։ Հայկական կողմը հղում կատարեց ՄԱԿ-ի շրջանակներում Սիրիային ցուցաբերվող հումանիտար աջակցության վրա։ Հայկական կողմն ակնհայտորեն հասկացրեց, որ գործելու է այդ շրջանակներում, և բացի հայ համայնքի և Սիրիայի ժողովրդի կարիքների լուծումը, այլ հարթություն չի տեղափոխվելու», - նշեց Ստյոպա Սաֆարյանը։
Վերլուծաբանի խոսքով՝ մնացած հարցերը երկու գերտերության կարգավորման տիրույթում են։
Ստյոպա Սաֆարյանի համոզմամբ՝ ռուսական կողմի գոհունակությունը, այդ թվում՝ ՌԴ պետդումայի ԱՊՀ գործերի, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովի՝ հայկական կողմին ուղղված գնահատանքի խոսքերը նպատակ ունեն գրգռելու ամերիկյան կողմին։
Վերլուծաբանը միաժամանակ շեշտեց, որ հայկական մարդասիրական առաքելության՝ Սիրիա գործողումը չի կարող երկու կողմերի միջև հետագա շահարկումների առիթ հանդիսանալ։
«Կարծում եմ՝ հարցն ավարտված է, որովհետև դիրքորոշումները, գոնե հայկական կողմից, բարձրաձայնվել են։ Դրանք բացարձակապես այն խնդիրների մասին չեն կամ այն դաշտում չեն, որտեղ խոշոր խաղացողներն են ներկայացված։ Այստեղ որևէ մեկի «ջրաղացին ջուր լցնելու» խնդիր չկա», - ամփոփեց մեր զրուցակիցը։

Российская сторона пытается вызвать раздражение США в контексте отправки армянской гуманитарной миссии – Степан Сафарян
15/02/2019 19:15
Изначально было ясно, что наша вовлеченность в сирийский кризис была рискованной не только по той причине, что этот конфликт стал «болотом» для сверхдержав, но и из-за того, как будет воспринято участие Армении крупными игроками, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am глава Армянского института международных отношений и безопасности, политический аналитик Степан Сафарян, касаясь противоположных позиций России и США вокруг отправки армянской гуманитарной миссии в Сирию.
«Соединенные Штаты не приветствовали и были категорически против развернутой Россией деятельности в Сирии, следовательно, естественно, должна была возникнуть проблема – как каждый из этих игроков позиционируется в отношении предпринятого Арменией шага.
Честно говоря, я считаю удовлетворительной позицию министерства иностранных дел Армении, которое по сути, дало понять, что не нужно рассматривать командирование гуманитарной миссии из Армении в Сирию как шаг в поддержку того или иного лагеря. Армянская сторона ссылается на гуманитарную поддержку, которая оказывается Сирии в рамках ООН. Армянская сторона дала понять, что будет действовать в этих рамках и кроме решения проблем армянской общины и сирийского народа, не собирается участвовать в других действиях», - отметил Степан Сафарян.
По словам Степана Сафаряна, остальные вопросы находятся в сфере регулирования двух сверхдержав.
По убеждению Степана Сафаряна, удовлетворенность российской стороны, в том числе и озвученная председателем комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Леонидом Калашниковым оценка в адрес армянской стороны преследовала цель вызвать раздражение американской стороны.
Политолог также отметил, что отправка армянской гуманитарной миссии в Сирию не может стать поводом для дальнейших спекуляций между двумя государствами.
«На мой взгляд, этот вопрос закрыт, поскольку позиции, по крайней мере, с армянской стороны, озвучены. Они абсолютно не касаются тех проблем или не находятся в той плоскости, где представлены крупные игроки. Задачи "лить воду на чью-либо мельницу" здесь нет», - резюмировал Степан Сафарян.