Մահացել է շվեյցարացի կինոռեժիսոր Կլոդ Գորետան
Կյանքի 90-րդ տարում Ժնևում մահացել է շվեյցարացի կինոռեժիսոր Կլոդ Գորետան, հայտնել է Շվեյցարիայի ATS հեռագրական գործակալությունը:
Ինչպես նշված է, ռեժիսորը մահացել է նախօրեին օրվա երկրորդ կեսին: Նրա մահվան մասին գործակալությանը հայտնել են հարազատները:
Գորետան աշխատել է Ալեն Տաների և Միշել Սուտերի հետ: Նա նկարահանել է մի քանի ֆիլմեր, որոնք ստացել են զանազան անվանակարգներ և աշխարհի հեղինակավոր կինոմրցանակներ, այդ թվում՝ «Ոսկե արմավենու ճյուղ»: Նրա առավել հայտնի ֆիլմերի շարքում են՝ «Ժանեկագործուհին»՝ Իզաբել Յուպերի մասնակցությամբ, «Գավառաբարո կինը», «Մարիո Ռիչչի մահը», «Եթե արևը չծագի», նաև «Օրփեոս» կինոօպերան:

Умер швейцарский кинорежиссер Клод Горетта
Швейцарский кинорежиссер Клод Горетта скончался в Женеве на 90-м году жизни, сообщает в четверг швейцарское телеграфное агентство ATS.
Как отмечается, режиссер умер в среду во второй половине дня. О его кончине агентству сообщили родственники.
Горетта работал вместе с Аленом Таннером и Мишелем Суттером. Он снял несколько фильмов, которые получили различные номинации и престижные мировые кинопремии, в том числе "Золотую пальмовую ветвь". Среди наиболее известных его фильмов "Кружевница" с Изабель Юппер, "Провинциалка", "Смерть Марио Риччи", "Если солнце не взойдет", а также киноопера "Орфей".