Չինաստանը ժամանակավորապես փակել է Իզմիրում իր գլխավոր հյուպատոսությունը
Չինաստանը որոշում է կայացրել ժամանակավորապես փակել գլխավոր հյուպատոսությունը Թուրքիայի արևմուտքում գտնվող Իզմիր քաղաքում Պեկինի և Անկարայի հարաբերություններում լարվածության ֆոնին, ասվում է Թուրքիայում ՉԺՀ-ի դեսպանատան հայտարարության մեջ:
«Իզմիրում Չինաստանի գլխավոր հյուպատոսության պաշտոնական բացումը տեղի էր ունեցել 2015 թվականի սեպտեմբերին, և առ այսօր այն կարեւոր դերակատարում ուներ Չինաստանի և Իզմիրի շրջանի համագործակցության բարելավման գործում: 2019 թվականի փետրվարի 28-ին չինական կողմը որոշել է ժամանակավորապես փակել գլխավոր հյուպատոսությունն Իզմիրում և տեղեկացրել է այդ մասին Անկարային: Թուրքական կողմը հայտարարել էր, որ ընդունել է այդ որոշումն ըմբռնումով: Այժմ հյուպատոսության փոխարեն ամբողջ դիվանագիտական և հյուպատոսական աշխատանքը կկատարի Չինաստանի դեսպանատունն Անկարայում», - նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Փետրվարի սկզբում Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության վարչության պաշտոնական ներկայացուցիչը կոչ էր արել չինական իշխանություններին ազատ արձակել «անօրինական կալանավորներին» և  փակել «համակենտրոնացման ճամբարներն ու բանտերը»:
Ավելի ուշ Պեկինը, թուրքական ԱԳՆ-ի ներկայացուցչի հայտարարության հետ կապված, ներկայացրել էր Անկարային Սինցզյան-Ույղուրական ինքնավար շրջանում համակենտրոնացման ճամբարների գործունեության մասին՝ ուղղված ույղուրներին:

Китай временно закрыл генконсульство в Измире на западе Турции
Китай принял решение временно закрыть генконсульство в городе Измир на западе Турции на фоне напряженности в отношениях между Пекином и Анкарой. Об этом говорится в заявлении посольства КНР в Турции.
"Официальное открытие генерального консульства Китая в Измире состоялось в сентябре 2015 года, и с тех пор оно играло важную роль в улучшении сотрудничества между Китаем и регионом Измир. Китайская сторона с 28 февраля 2019 года решила временно закрыть генконсульство в Измире и уведомила об этом Анкару. Турецкая сторона заявила, что она встретила это с пониманием. Всю дипломатическую и консульскую работу вместо генконсульства в Измире теперь будет осуществлять посольство Китая в Анкаре", - отмечается в сообщении.
В начале февраля официальный представитель внешнеполитического ведомства Турции призвал китайские власти освободить "незаконно задержанных" и закрыть "концлагеря и тюрьмы". Позднее Пекин сделал представление Анкаре в связи с заявлением турецкого МИД о функционировании в Синьцзян-Уйгурском автономном районе (СУАР) концентрационных лагерей для уйгуров.