Ճապոնիան բողոք է ներկայացրել Հարավային Կորեային
Ճապոնիան բողոք է ներկայացրել Հարավային Կորեային՝ վիճելի Տակեսիմա կղզների տարածքում (Տոկտոյի հարավկորեերեն անվանումը) Սեուլի նախատեսած ծովայի ընդերքի հետազոտությունների հետ կապված, մամուլի ասուլիսում ասել է Ճապոնիայի կառավարության գլխավոր քարտուղար Յոսիհիդե Սուգան:
«Հարավային Կորեայի Ազգային օվկիանոսագիտական հետազոտական ինստիտուտի տեղեկատվությամբ՝ հայտարարվել է մրցույթ Ճապոնիայի տարածքային ջրերում, Տակեսիմա (Տոկտո) կղզիների շրջանում հետազոտությունների անցկացման համար։ Դա անընդունելի է Տակեսիմայի (Տոկտո) տարածքային պատկանելության ճապոնական դիրքորոշումից ելնելով։ Տեղեկատվության ստուգումից հետո մենք վճռական բողոք հղեցինք դիվանագիտական խողովակներով  և պահանջեցինք դադարեցնել այդ ծրագրերը»,- ընդգծել է Սուգան։
Տոկտո կղզեխումբը (ճապոնական անվանումը՝ Տակեսիմա) գտնվում է Ճապոնիայի և Հարավային Կորեայի միջև Ճապոնական ծովում։ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո այդ կղզիները դարձան կորեական։ Ճապոնիան սա անվանում է «ապօրինի զավթում» և կղզիները համարում է իր տարածքի մաս և վարչականորեն դրանք ներառում է Սիմանե պրեֆեկտուրայի կազմում։ Կղզիները հայտնի են նաև որպես Լիանկուր ժայռեր։ Ճապոնիան Կորեային առաջարկում է կղզիների հարցը ներկայացնել ՄԱԿ Միջազգային դատարան։ Հարավային Կորեան կարծում է, որ Տոկտո կղզիների շուրջ վեճ չկա, քանի որ դրանք կորեական տարածք են պատմականորեն, աշխարհագրորեն և իրավաբանորեն։

Япония заявила протест Южной Корее
Власти Японии направили протест Южной Корее в связи с планируемыми Сеулом исследованиями морского дна в районе спорных островов Такэсима (южнокорейское название Токто), заявил в ходе пресс-конференции генеральный секретарь японского правительства Ёсихидэ Суга.
"По информации Национального океанографического исследовательского института Южной Кореи, было заявлено о тендере на проведение исследований в территориальных водах Японии в районе островов Такэсима (Токио). Это является неприемлемым в свете японской позиции по территориальной принадлежности островов Такэсима (Токто). После проверки информации мы направили решительный протест по дипломатическим каналам и потребовали отмены этих планов", — подчеркнул Суга.
Группа островов Токто (японское название Такэсима) расположена между Японией и Южной Кореей в Японском море. После Второй мировой войны эти острова стали корейскими. Япония называет это "незаконной оккупацией" и считает острова частью своей территории и административно включает их в префектуру Симанэ. Острова известны также как скалы Лианкур. Япония предлагает Корее вынести вопрос об островах на рассмотрение Международного суда ООН. Южная Корея же считает, что спора вокруг островов Токто нет, так как они являются корейской территорией исторически, географически и юридически.