Աննա Հակոբյանն ԱՄՆ Կոնգրեսում խոսել է «Կանայք հանուն խաղաղության» նախաձեռնության մասին
ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը ԱՄՆ Կոնգրեսում կազմակերպված երեկոյի և «Կարնեգի» հիմնադրամում Վաշինգթոնի առաջատար փարձագետների հետ հանդիպման ժամանակ խոսել է «Կանայք հանուն խաղաղության» նախաձեռնության մասին:
«Որպես կին և որպես մայր՝ ես հավատացած եմ, որ առավել արժեքավոր բանն աշխարհում մարդկային կյանքն է: Հակամարտության ընթացքում բազմաթիվ երիտասարդներ են զոհվում: Մեր նախաձեռնության նպատակն է կանխել մարդկային կյանքերի կորուստը բոլոր կողմերից: Եթե կանայք միավորվեն և ասեն՝ մի սպանեք մեր երեխաներին՝ անկախ նրանց ազգությունից, եթե ասեն՝ քաղաքական գործիչներին՝ փոխարենը ձեր ուժերը չափեք բանակցային սեղանի շուրջ, ապա նրանց ձայնը լսելի կլինի: Կայուն խաղաղության հաստատման համար կարևորագույն դեր է խաղում պետության ժողովրդավարությունը, չէ որ ժողովրդավար պետությունները միմյանց դեմ չեն պատերազմում: Այդ ուղղությամբ ևս Հայաստանն իր քայլը կատարել է», - ասել է Աննա Հակոբյանը:
Ավելի վաղ Աննա Հակոբյանը հայտարարել էր, որ որոշել է ժամանակավորապես դադարեցնել նախաձեռնությունը` նշելով, որ այն շատ ավելի մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց, քան ինքը սպասում էր։
«Դրական է արձագանքը և՛ Հայաստանում, և՛ Հայաստանից դուրս, բայց քանի որ շատ մեծ ռեզոնանս առաջացրեց, որոշեցի պաուզա վերցնել, որ հետագա քայլերը մանրակրկիտ մտածեմ», - ասել էր Հակոբյանը:

Spouse of Armenia’s Prime Minister Anna Hakobyan spoke in U.S. Congress and Carnegie Foundation about Women for Peace Initiative.
“As a woman and a mother I am convinced that the most valuable thing in the world is human life. Many young people become victims of conflicts. The goal of our initiative is to prevent the loss of human lives from all sides. If women unite and call not to kill their children, irrespective of their nationality, if they urge the politicians measure their strength around the table of negotiations their voice will be heard. Democracy plays a significant role in establishing stable peace. Democratic states do not fight with each other. Armenia has made a step toward it,” Anna Hakobyan said.
Earlier Anna Hakobyan stated that she has made a decision to temporarily suspend the initiative, noting that the interest toward it was more than she expected.
“The response is positive both in Armenia and outside of it. But as far as it created a wide resonance I decided to take a break to think over the further steps thoroughly,” Hakobyan said.