Ֆրանսիական իշխանությունները ներկայացրել են  Լիոնում որոտացած պայթյունի հիմնական վարկածը
Ֆրանսիայի արդարադատության նախարար Նիկոլ Բելուբեն հայտարարել է, որ Փարիզի դատախազությունը քննարկում է Լիոնում որոտացած պայթյունի՝ որպես ահաբեկչական դավադրություն լինելու վարկածը։ Պայթյունից տուժել է 13 մարդ, հայտնում է  BFM TV հեռուստաալիքը:
«Փարիզի դատախազության ահաբեկչության դեմ պայքարի բաժինը դիմում է ստացել։ Այն սկսել է հանցավոր ահաբեկչական դավադրության հետաքննությունը, բայց պետք է սպասել հետաքննության արդյունքներին, որը ներկա պահին իրականացվում է և հանձնարարված է դատական ոստիկանությանը։ Ելնելով արդյունքներից՝ կարելի կլինի հետագայում որակել այս հետաքննությունը»,- ասել է գերատեսչության ղեկավարը։
Նա ավելացրել է, որ «դեռ շատ վաղ է խոսել ահաբեկչության մասին»։
Լիոնի կենտրոնում պայթյունը որոտացել է ուրբաթ օրը, ժամը մոտ 17.30-ին։ Նախնական վարկածով՝ փողոցում պայթել է ականապատված փաթեթը։ Տուժել է  առնվազն  13 մարդ։
Անվտանգության տեսախցիկների  ֆիքսած կադրերի համաձայն՝  փաթեթը թողել է մի անծանոթ, որը հեծանվով մոտեցել է հացի խանութին։ Փարիզի հակաահաբեկչական դատախազությունը հետաքննություն է սկսել։
Ներկա պահին տղամարդուն որոնում է ոստիկանությունը, նրա անձը պարզված է, բայց չի հրապարակվում։ BFMTV հեռուստաալիքը նշում է, որ որոնվողը 30-35 տարեկան է։ Նրա հագին եղել է սև  սվիտեր, բաց գույնի անդրավարտիք, սև ակնոցներ է կրել։

Французские власти назвали основную версию взрыва в Лионе
Министр юстиции Франции Николь Беллубэ заявила, что прокуратура Парижа рассматривает версию террористического сговора при взрыве в Лионе, при котором пострадали не менее 13 человек, сообщает телеканал BFM TV.
"(Отдел - ред.) прокуратуры Парижа, ответственный за борьбу с терроризмом, получил обращение. Он начал расследование преступного террористического сговора, но нужно дождаться результатов расследования, которое ведется в данный момент и поручено судебной полиции. Исходя из результатов, можно будет в дальнейшем квалифицировать данное расследование (как террористическое или нет - ред.)", - заявила глава ведомства.
При этом она добавила, что "еще слишком рано говорить о теракте".
Взрыв прогремел в центре Лиона в пятницу около 17:30 (18:30 мск). По предварительной версии, на улице взорвался заминированный сверток. В результате пострадали не менее 13 человек.
Согласно записям камер видеонаблюдения, сверток оставил неизвестный, который подъехал на велосипедек булочной.
Антитеррористическая прокуратура Парижа открыла следствие в связи со случившимся.
В настоящий момент мужчину разыскивает полиция, его личность установлена, но не раскрывается. Телеканал BFMTV отмечает, что разыскиваемому мужчине от 30 до 35 лет. Он был одет в черный свитер, светлые шорты-бермуды, носил темные очки.