Ո՞ւր են մարտի 1-ի մեղավորները. Սողոմոնյանը մեկ տարի անց ևս պնդում է՝ Քոչարյանի նկատմամբ իրականացվում է քաղաքական, անձնական հաշվեհարդար (Տեսանյութ)
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ իրականացվում է քաղաքական, անձնական հաշվեհարդար՝ վենդետա, այդ մասին դեռ մեկ տարի առաջ արած հայտարարությունը այսօր ևս լրագրողների հետ հանդիպմանը վերահաստատեց Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը։
Հիշեցնենք՝ ուղիղ մեկ տարի առաջ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ «Մարտի 1-ի» գործով մեղադրյալ, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կալանավորվեց երկու ամսով։ Մինչ այդ նա ներգրավում է մեղադրյալ ներկայացվել 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում։
Այնուհետև նրան առաջադրվում է մեղադրանք ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով՝ այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը:
Դրանից հետո Քոչարյանի պաշտպանական խումբը ներկայացրել է տարբեր միջնորդություններ նրան կալանքից ազատելու համար, սակայն նրանց հաջողվել է երեք անգամ հասնել հաջողության, և նախկին նախագահը կարողացել է կարճ ժամանակով մնալ ազատության մեջ։
Այսօր էլ, ինչպես մեկ տարի առաջ, Վիկտոր Սողոմոնյանը պնդում է՝ նախկին նախագահի նկատմամբ հարուցված քրեական գործը, ինչպես նաև կիրառված կալանքը ապօրինի է և ավելին, կատարվողը որևէ կապ չունի մարտի 1-ի տասը զոհի սպանության բացահայտման հետ։
«Մենք այն ժամանակ էլ վստահ էինք, որ Քոչարյանին ապօրինի կալանքի տակ պահելը լուրջ հարվածներ է հասցնելու երկրի, պետության վարկին։ Ցավոք սրտի, այսօր մենք դա արձանագրում ենք։ Ո՞ւր են մարտի 1-ի մեղավորները, բացահայտե՞լ եք սպանությունները։ Իհարկե՝ ոչ։ Վերջերս մամուլում տեսա, որ մի ոստիկանի կալանավորումը որևէ հիմք չունի և նա առնչություն չունի սպանության հետ։ Սա՞ է բացահայտումը», - հարցեր բարձրացրեց Սողոմոնյանը։

Have you revealed murders of March 1: Soghomonyan to authorities
Armenia’s second president Robert Kocharyan is being politically persecuted, a personal vendetta is being implemented against him and this was stated yet a year ago, head of Kocharyan’s office Viktor Soghomonyan told the reporters today.
A year ago Yerevan court of general jurisdiction made a decision to arrest Kocharyan for two months, before it he was being involved as a defender in a case studied in the Special Investigation Service. Then he was charged under the article 300.1 for overthrowing constitutional order coming into agreement with other people. After it Kocharyan’s defense team, filed different petitions to free Kocharyan from custody having succeeded twice.
Today like a year ago Viktor Soghomonyan claims that the criminal case filed against the former president as well as the arrest applied against him is illegal and has no connection with the revelation of cases of murder of ten people during March 1 unrest.
“That time as well we were convinced that keeping Kocharyan in custody would seriously harm country’s, state’s reputation. Where are the guilty of March 1? Have you revealed the murders? Of course not. I have recently saw in press that the arrest of one of the police officers has no any grounds and he has no relation to the murder. Is this your revelation?” Soghomonyan asked.