Կողմ եմ, որ Ամուլսարը շահագործվի առանց նոր փորձաքննության. Հայկ Գևորգյան
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Գևորգյանը ավելորդ է համարում Ամուլսարի հանքի շահագործման հարցով նոր ՇՄԱԳ անցկացնելը, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց պատգամավորը:
Վերջինս նշեց, որ բավարար է համարում արդեն իսկ եղած եզրակացությունը և կարծում է, որ հանքը պիտի շահագործվի:
«Կողմ եմ, որ Ամուլսարը շահագործվի առանց նոր փորձաքննության», - ասաց պատգամավորը:
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն «Լիդիանի» հարցով իր մոտ անցկացված քննարկումից հետո՝ հայտարարել էր, որ Շրջակա միջավայրի նախարարության ներկայացուցիչը հստակ չէր կարողացել պատասխաբնել հարցին, նոր ՇՄԱԳ-ի անհրաժետություն կա թե ոչ՝ նշելով, որ հարցին պատասխանելու համար ավելի խորը ուսումանսիրություն է պետք:
Դրանից հետո «Էլարդի» եզրակացությունն ուղարկվել է շրջակա միջավայրի նախարարություն՝ համապատասխան հանձնարարականով:

Я выступаю за эксплуатацию Амулсара без новой экспертизы – Айк Геворкян
Депутат от правящего блока «Мой шаг» Айк Геворкян считает проведение новой Оценки воздействия на окружающую среду (ОВОС) по вопросу эксплуатации Амулсарского рудника излишним. Об этом депутат заявил сегодня в беседе с журналистами.
Айк Геворкян отметил, что считает достаточным имеющееся заключение и полагает, что месторождение должно эксплуатироваться.
«Я выступаю за то, чтобы Амулсар эксплуатировался без новой экспертизы», - сказал депутат.
Напомним, премьер-министр Армении Никол Пашинян после проведенного у него обсуждения по вопросу Амулсала с участием представителя компании «Лидиан», заявил, что представитель министерства окружающей среды Армении не смог точно ответить на вопрос, есть ли необходимость в проведении новой Оценки воздействия на окружающую среду (ОВОС) и для ответа на этот вопрос нужно провести более глубокое изучение.
После этого заключение компании ELARD было отправлено в министерство окружающей среды с соответствующим поручением.