Սիրիայում ձերբակալել են ալ Բաղդադիի քրոջը
Թուրքական ուժերը երկուշաբթի Սիրիայի հյուսիսում ձերբակալել են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման պարագլուխ Աբու Բաքր ալ Բաղդադիի քրոջը: Այս մասին հայտնել է «Reuters» գործակալությունը՝ հղում անլով Թուրքիայի իշխանությունների բարձրաստիճան ներկայացուցչին:
«Ռասմիա Ավադը ձերբակալվել է Ազազ բնակավայրի մոտակայքում: Մենք հույս ունենք ալ Բաղդադիի քրոջից արժեքավոր տեղեկություններ իմանալ ԻՊ ներքին գործունեության մասին», - գործակալության փոխանցմամբ՝ ասել է պաշտոնյան:
Ներկայումս ԻՊ առաջնորդի քրոջը հարցաքննում են: «Reuters»-ի տեղեկություններով՝ նրա հետ միասին ձերբակալվել են նաև ամուսինն ու հարսը:

В Сирии задержали сестру аль-Багдади
Турецкие силы в понедельник задержали сестру ликвидированного главаря террористической группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещена в России) Абу Бакра аль-Багдади на севере Сирии. Об этом в понедельник сообщило агентство Reuters со ссылкой на высокопоставленного представителя властей Турции.
"Расмия Авад была была захвачена <...> близ населенного пункта Азаз. Мы надеемся узнать от сестры аль-Багдади ценные сведения о внутреннем функционировании ИГ", - приводит агентство слова чиновника. В настоящее время сестру лидера ИГ допрашивают. По данным Reuters, вместе с ней были задержаны ее муж и невестка.
27 октября президент США Дональд Трамп объявил о ликвидации главы ИГ. По его словам, аль-Багдади был уничтожен в ходе спецоперации в провинции Идлиб.