Մխիթար Պապոյանը բավարարեց Մարտի 1-ի գործով դատախազների՝ ինքնաբացարկի վերաբերյալ միջնորդությունը (Տեսանյութ)
09/12/2019 16:08
Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Մխիթար Պապոյանը բավարարեց Մարտի 1-ի գործով մեղադրող դատախազների՝ ինքնաբացարկ հայտնելու վերաբերյալ միջնորդությունը։
Նշենք, որ դեկտեմբերի 6-ի նիստում դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը ինքնաբացարկի միջնորդություն էր ներկայացրել նախագահող դատավոր Մխիթար Պապոյանին։
Մեղադրողի կարծիքով՝ դատավոր Պապոյանն այս գործի քննության ընթացքում չի կարող անաչառ ու անկողմնակալ վարքագիծ դրսևորել, քանի որ առկա են դրա վրա ազդող արտաքին գործոնները, որոնք կարող են անվստահություն առաջացնել Պապոյանի կողմից կայացվող ակտի նկատմամբ։
Մասնավորապես, դատախազը հղում արեց 2019-ի մայիսի 21-ին Armlur.am կայքի մի հրապարակմանը, որտեղ նշվում է, որ «Ռոբերտ Քոչարյանի ազատ արձակելու որոշումը գրել են Վերաքննիչ դատարանի երեք դատավորներ, որոնց թվում եղել է Մխիթար Պապոյանը»։
Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ Պապոյանի նախագահությամբ, պետք է քններ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից Ռոբերտ Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատ չարձակելու որոշման դեմ պաշտպանների բողոքը:

Criminal Court of Appeal judge upholds March 1 case supervising prosecutor’s motion on recusal
Judge of the Criminal Court of Appeal Mkhitar Papoyan upheld the motion of the March 1 case supervising prosecutor on his recusal.
Papoyan was examining Armenia’s second president Robert Kocharyan lawyers' appeal of the decision of the Yerevan court of general jurisdiction not to release him on bail.
At December 6 court hearing prosecutor Gevorg Baghdasaryan submitted recusal motion to the judge Mkhitar Papoyan.
The prosecutor claimed that judge Papoyan cannot ensure impartial examination of the case due to influencing external factors that may cause distrust over the act made by Papoyan.
In particular, the prosecutor cited Armlur.am May 21, 2019 publication which said that “The decision to set Robert Kocharyan free was written by three judges of the Court of Appeal among who was Mkhitar Papoyan.”