ՍԴ նախագահի մասին Հ1-ի ռեպորտաժի թեման ինձ չի վերաբերում. Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ
30/01/2020 12:55
Դատական գործը չավարտված՝ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ սկսեցին խայտառակ մեղադրանքներ հնչեցնել՝ միաժամանակ պատասխանի իրավունք չտալով, ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ժամանակ ասաց «Մեդիա Պաշտպան» նախաձեռնության ղեկավար Աղասի Ենոքյանը՝ անդրադառնալով ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ Հանրային հեռուստաընկերության երեկվա հայտնի ռեպորտաժին:
«Ես ուղղակի կուզեի կապվել հեռուստատեսության պատասխանատուներից որևէ մեկի հետ։ Որոշեցի, որ, թերևս, ամենահարմարը Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Արա Շիրինյանի հետ կապվելն է, որովհետև Պետրոս Ղազարյանին բազմիցս ասվել է սրա վերաբերյալ, բայց, կարծես թե, էական փոփոխություն չենք նկատում», - ասաց Ենոքյանը։
Նա հենց ուղիղ հեռարձակման ժամանակ զանգահարեց Արա Շիրինյանին՝ վերջինիցս մեկնաբանություն ստանալու։ Երբ Ենոքյանը զրուցակցի տեղեկացրեց, որ իրենք ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում են և հարցրեց՝ կարո՞ղ են այդ ձևաչափով զրուցել, Շիրինյանը պատասխանեց.
«Չէ՛, ես հիմա զբաղված եմ, Աղասի»։
Ենոքյանը ճշտեց՝ իսկ կհամաձայնի՞, եթե ՍԴ նախագահի թեմայով երեկվա ռեպորտաժի վերաբերյալ հարցազրույց տա «Մեդիա Պաշտպան»-ին։
Այս հարցին ևս ժխտողական պատասխան տրվեց։ «Չէ՛, այդ թեմայի մասին չեմ ուզում խոսել, որովհետև դա ինձ չի վերաբերում», - ասաց Շիրինյանը։
Աղասի Ենոքյանն, արդեն զանգն անջատելուց հետո, նշեց, որ կփորձեն գտնել այլ պատասխանատուների, ովքեր կփորձեն թեմայի շուրջ մեկնաբանություններ տալ։
«Թեման փակված չէ։ Պատասխանատուներն ասում են, որ պատասխանատու չեն», - ասաց նա։
Հիշեցնենք, երեկ Հանրային հեռուստաընկերությունը «ՀՔԾ-ն մանրամասներ է ներկայացրել Հրայր Թովմասյանի մեղադրանքից» խորագրով ռեպորտաժ էր պատրաստել: Այս մասին հայտարարությամբ էր հանդես եկել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի փաստաբանական թիմը՝ նշելով, որ եթեր հեռարձակված Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ գեղարվեստական ոճով պատրաստված ռեպորտաժը հանրությանը ոչ հավաստի տվյալների, քրեական գործում եղած «ապացույցների» ակնհայտ կանխակալ ներկայացման և անմեղության կանխավարկածի ցինիկ խախտման ցայտուն օրինակ է։

Тема репортажа ОТА о председателе Конституционного суда меня не касается – председатель Совета Общественной телерадиокомпании Армении
30/01/2020 13:50
Руководитель инициативы «Медиа Защитник», политолог Агаси Енокян обратился на своей странице в Facebook к показанному в вечерних новостях Общественного телевидения Армении видеосюжету о председателе Конституционного суда Грайре Товмасяне.
«Судебное дело пока не закончилось, а в адрес председателя КС Грайра Товмасяна уже начали озвучиваться позорные обвинения, при этом, не дав ему права на ответ.
Я просто хотел бы связаться с кем-нибудь из ответственных лиц телекомпании. Решил, что, пожалуй, удобнее всего связаться с председателем Совета Общественной телерадиокомпании Армении Ара Шириняном, поскольку Петросу Казаряну  неоднократно было сказано об этом, однако, вроде, существенных изменений мы не замечаем», - сказал Агаси Енокян.
Он прямо в прямом эфире позвонил Ара Шириняну, чтобы получить комментарий последнего. Когда Агаси Енокян проинформировал собеседника, что разговор проходит в прямом эфире и спросил: могут ли побеседовать в таком формате, Ара Ширинян ответил:
«Нет, я сейчас занят, Агаси».
Агаси Енокян спросил, а согласится ли он дать интервью инициативе «Медиа Защитник» в связи со вчерашним видеосюжетом о председателя Конституционного суда.
На этот вопрос также был дан отрицательный ответ.
«Нет, я не хочу говорить об этой теме, поскольку она меня не касается», - заявил Ара Ширинян.
Уже после отключения Агаси Енокян отметил, что попытается найти других ответственных, которые согласятся предоставить комментарии по этой теме.
Напомним, вчера в вечернем выпуске новостей Общественного телевидения Армении был показал репортаж под названием «Специальная следственная служба представила подробности обвинения Грайра Товмасяна». Адвокаты председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна выступили с заявлением, отметив, репортаж о председателе Конституционного суда Грайре Товмасяне подготовлен в художественном стиле и является ярким примером предоставления общественности недостоверных данных, тенденциозного освещения «доказательств» в уголовном деле и циничного нарушения презумпции невиновности.