«Հրապարակ». Մարտի 1-ի դեպքերից նոր տեսանյութեր կան, որոնցում երևում է, թե ինչպես են ցուցարարները մարտական զենքով կրակում
29/02/2020 10:00
«Հրապարակ» թերթը գրում է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի ազատության հանձնախումբն այսօր «Էրեբունի պլազայում» կազմակերպել է «Մարտի 1-ի գործը՝ հետհեղափոխական Հայաստանում» տեղեկատվական կոնֆերանսը, որի ընթացքում կներկայացվեն նյութեր, որոնք մինչ այժմ չեն ներկայացվել։ Կոնֆերանսի աշխատանքներին մասնակցելու են և զեկույցներով են հանդես գալու փաստաբաններ Արամ Օրբելյանը, Հայկ Ալումյանը, Հովհաննես Խուդոյանը, Սարգիս Գրիգորյանը։ Կլինեն նաև այլ բանախոսներ, որոնք կխոսեն քաղաքական թեմաներով։
Արամ Օրբելյանն ասաց, որ իր տեղեկությամբ՝ Մարտի 1-ի իրադարձություններից նոր տեսանյութեր կան, որոնց մի մասը համացանցում արդեն ցուցադրվել է, այնտեղ երևում է, թե ինչպես են ցուցարարները մարտական զենքով կրակում, դրանք այսօր կցուցադրվեն։
«Բացի դրանից, քննարկելու են «Վիքիլիքսի» նյութերը և դրանց ազդեցությունն էդ պրոցեսի վրա, փաստաբաններն էլ ներկայացնելու են հարցեր, այդ թվում՝ զորքի օգտագործման օրինականության, ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 300 և 300.1 հոդվածները, անձեռնմխելիության հետ կապված օրենքները, թե ինչու պետք է գործը կարճվի և այլն», - ասել է նա։ Մասնագետները ներկայացնելու են նաև Մարտի 1-ի գործում փաստերի խեղաթյուրման հետ կապված հարցերը:

«Грапарак»: Есть новые видеоматериалы о событиях 1 марта, в которых видно, как митингующие стреляют из боевого оружия
29/02/2020 11:18
Газета «Грапарак» пишет, что Комитет по освобождению второго президента Армении Роберта Кочаряна организовал сегодня в бизнес-центр «Эребуни Плаза» конференцию по теме «Дело 1 марта – в послереволюционной Армении», в ходе которой будут представлены материалы, которые до сих пор были неизвестны. В работах конференции примут участие и выступят с докладами адвокаты Арам Орбелян, Айк Алумян, Ованнес Худоян, Саркис Григорян. Будут также другие докладчики, которые коснуться политических тем.
Арам Орбелян сказал, что есть новые видеоматериалы о событиях 1 марта, часть из них уже появилась в сети и в видно, как митингующие стреляют из боевого оружия. Сегодня эти видеоматериалы будут показаны.
«Кроме того, будут обсуждаться материалы сайта WikiLeaks и их влияние на процесс, адвокаты представят вопросы, в том числе о законности использования войска, статьях 300 и 300.1 Уголовного кодекса, связанных с неприкосновенностью законах, почему дело должно быть прекращено и т.д.», - сказал он. Специалисты представят также вопросы, связанные с искажением фактов в деле 1 марта.