«Ավրորայի» #AraratChallenge շարժումը 120.000 ԱՄՆ դոլար է փոխանցել Հայաստանի առողջապահության նախարարությանը
07/04/2020 14:23
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության #AraratChallenge շարժումը 120.000 ԱՄՆ դոլար է փոխանցել Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարությանը՝ թոքերի օդափոխության սարքեր ձեռք բերելու նպատակով:
«Սա իսկապես լուրջ աջակցություն է և մարդասիրական քայլ «Ավրորայի» կողմից: Համավարակի բռնկումն աշխարհի, այդ թվում՝ Հայաստանի առողջապահական համակարգին ստիպեց արագ մոբիլիզացնել ուժերն ու օգտագործել ունեցած բոլոր ռեսուրսները, որպեսզի մարդիկ բուժում ստանան ժամանակին: Մեր պետության արձագանքն առողջապահական այս ճգնաժամին եղել է համարժեք: Ինչևէ, չպետք է թերագնահատել անհրաժեշտ սարքավորումների կարևորությունը, և այս համատեքստում մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանը», - ասաց Հայաստանի առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Ավելի վաղ նախաձեռնությունը հայտարարություն էր տարածել՝ իր մտահոգությունը հայտնելով կորոնավիրուսային հիվանդության բռնկման ու տարածման վերաբերյալ, հաստատելով «Ավրորայի» մտադրությունը՝ աջակցելու համաճարակի դեմ պայքարին, օգնելով աշխարհին հաղթահարել այս ճգնաժամը:
Մասնավորապես՝ նախաձեռնությունը խոստացել էր #AraratChallenge շարժման հանգանակություններն ուղղել Հայաստանում առաջնագծում պայքարող առողջապահության ոլորտի մասնագետների աջակցությանը՝ տրամադրելով թոքերի օդափոխության սարքեր: Ըստ Նվիրաբերության պայմանագրի՝ ձեռք բերված սարքերից առնվազն մեկը տրամադրվելու է Արցախի հիվանդանոցներից մեկին:
2020թ. մարտի 28-ին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանը և Ռուբեն Վարդանյանը, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ Լորդ Արա Դարզին, ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության COVID-19 հարցերով հատուկ պատվիրակ Դեյվիդ Նաբարոն և McKinsey & Company Inc. Global ընկերության խորհրդի անդամ Անդրե Անտոնյանը մասնակցեցին կորոնավիրուսային հիվանդության համաշխարհային բռնկմանը նվիրված առցանց հատուկ քննարկմանը, որը կազմակերպել էր «Ֆյուչըրս ստուդիո» քննարկումների հարթակը:
Բանախոսները քննարկեցին, թե ինչպես է ներկա համավարակն ազդում կյանքի տարբեր ոլորտների վրա և թե ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկել իրավիճակի հնարավոր վերահսկման համար:

Aurora's #AraratChallenge Movement Donates $ 120,000 to the Health Ministry of Armenia
The #AraratChallenge movement launched by the Aurora Humanitarian Initiative made a $120,000 donation to the Ministry of Health of the Republic of Armenia to buy lung ventilation devices.
“This is truly an outstanding act of support and humanity on behalf of Aurora. As soon as the pandemic broke out, all healthcare systems in the world including Armenia were forced to mobilize quickly and use whatever resources they had to make sure people get access to treatment in a timely manner. Our nation’s response to the health crisis has been adequate. However, the importance of proper equipment could not be overemphasized, and we are very grateful to the Aurora Humanitarian Initiative,” said Arsen Torosyan, Minister of Health of the Republic of Armenia.
Earlier, the Initiative has released a statement reflecting its concern with the current outbreak of COVID-19 and detailing Aurora’s intention to help fight the pandemic and assist the world in dealing with this crisis. To that end, the Initiative has pledged to direct part of the funds raised with the #AraratChallenge campaign to support Armenian health professionals on the front lines with ten lung ventilation devices. Based on the donation agreement, at least one of the acquired devices will be transferred to one of the hospitals in Artsakh.
On March 28, 2020, Noubar Afeyan and Ruben Vardanyan, Co-Founders of the Aurora Humanitarian Initiative; Lord Ara Darzi, Chair of the Aurora Prize Selection Committee; Arsen Torosyan, Minister of Health of the Republic of Armenia; Dr. David Nabarro, the World Health Organization Special Envoy for COVID-19; and André Andonian, Board Member of McKinsey & Company Inc. Global, participated in a special webinar dedicated to the global outbreak of COVID-19 and organized on the Futures Studio discussion platform. Panelists shared their thoughts on how the ongoing pandemic affects various aspects of our lives and discussed the actions that are or can be taken in order to properly contain the situation.