Արցախի ԱԺ նախագահի  «Ազատ հայրենիք - ՔՄԴ» թեկնածուն Արթուր Թովմասյանն է
Քիչ առաջ Շուշի քաղաքի մշակույթի պալատում ավարտվեց «Ազատ հայրենիք - ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինքում ընդգրկված քաղաքական ուժերի մասնակցությամբ հրավիրված արտահերթ նիստը, որտեղ կայացած փակ գաղտնի քվեարկության արդյունքում Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնի համար մեր քաղաքական թիմի կողմից առաջադրվելիք թեկնածուներից առավելագույն ձայներ է ստացել Արթուր Թովմասյանը, ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Նիստում որոշում է կայացվել նաև ձևավորվելիք խորհրդարանում մեր քաղաքական դաշինքի խմբակցության ղեկավար ընտրել Արթուր Հարությունյանին, քարտուղար՝ Էլեոնորա Ավանեսյանին:
Ի դեպ, տեղեկացնեմ նաև, որ «Ազատ հայրենիք - ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինքի նախընտրական ցուցակից Կարեն Դանիելյանը կնշանակվի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, Լուսինե Ղարախանյանը՝ կրթության, գիտության և սպորտի հարցերով նախարար, իսկ Արամ Սարգսյանը՝ քաղաքաշինության նախարար:

Arthur Tovmasyan has been elected chairman of the Artsakh National Assembly, newly elected Artsakh president Arayik Harutyunyan wrote on Facebook, stressing that their candidate received the majority of votes during the extraordinary session of their political bloc.
“A decision has also been made to appoint Arthur Harutyunyan as head of the faction of our political bloc and Eleonora Avanesyan as the secretary,” Harutyunyan said.
He also added that Karen Danielyan from the bloc's list will be the head of the staff, Lusine Gharakhanyan will be minister of education, science and sport and Aram Sargsyan will be appointed minister of urban development.