Ինչ իրավիճակ տիրում է ժողովրդի մեջ, առաջին հերթին մենք ենք մեղավոր. Պարգև սրբազանը՝ հանրության մեջ տիրող ատելության մթնոլորտի մասին (Տեսանյութ)
19/05/2020 13:50
Ամեն ինչում եկեղեցին մեղավոր է և ես դա անկեղծ եմ ասում։ Այս մասին Aysor.am-ի «Պրոֆիլ» հաղորդման շրջանակներում, անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք եկեղեցին էլ իր մեղավորությունը չունի, որ արդեն տևական ժամանակ է հասարակության մեջ մեծ լարվածություն, ատելություն ու թշնամամք կամ իրար հանդեպ, ասել է Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը։
Ինչ-որ մի տեղ մենք թերացել ենք, ինչ-որ մի տեղ շատ չենք քարոզել, ժամանակին միգուցե չենք զգուշացրել կամ լավ տեղյալ չենք եղել, լավ չենք վերլուծել։ Իհարկե, ինչ իրավիճակ տիրում է ժողովրդի մեջ, առաջին հերթին մենք ենք մեղավոր։ Սա ես անկեղծ եմ ասում։ Մենք հոգևոր ծնող ենք, զավակների հետ այդպիսի բան է կատարվում՝ մեղավոր է ծնողը։ Սա անխուսափելի է և մեր մեղավորության բաժինը կա։ Ես բան չունեմ ասելու։ Կան և օբյեկտիվ պատճառներ, կան և սուբյեկտիվ պատճառներ։ Եկեղեցու պատճառով չէ, որ այս բաները ստեղծվել են. քաղաքական, տնտեսական գործիչների, չինովնիկների պատճառով։ Սրանք օբյեկտիվ պատճառներն են և դրանք պետք չէ բարդել եկեղեցու վրա։ Այլ բան է, եթե մեր ուժերը հերիքեր ավելի շատ հոգևորական ունենայինք, ավելի շատ տներ մտնեինք, ավելի շատ քարոզեինք միգուցե այդ պատկերն այլ կերպով դրսևորվեր։ Կա մեր մասնաբաժինը»,- ասել է Պարգև սրբազանը։
Դիտարկմանը, թե այդ դեպքում ինչո՞ւ եկեղեցին հաշտեցնող նախաձեռնություններով հանդես չի գալիս, Արցախի թեմի առաջնորդն ասել է, որ այնպես չէ, որ եկեղեցին նման նախաձեռնություններով հանդես չի գալիս։
«Ո՞վ ասաց չի գալիս, ես օրինակ մեր բոլոր կուսակցություններին, նախագահի թեկնածուներին հրավիրեցի առաջնորդարան, ասացի, որ գրավոր պետք է ստորգարեք, որ համերաշխ պետք է ընթանան մեր ընտրությունները, սահուն, ժողովրդավար ձևով, խրամատներ չփորվեն մեր ժողովրդի մեջ, բոլորդ իմ հոգևոր զավակներն եք։ Հետո ես հանդիպումներ եմ ունենում կուսակցությունների լիդերների հետ, թեկնածուների հետ համերաշխության կոչ եմ անում, ոմանց դիտողություն եմ անում, ոմանց սաստում եմ, ոմանց ուղղում եմ։ Ո՞վ ասեց, որ չենք միջամտում, այո, միջամտում ենք, ես կարող եմ մեր թեմի մասին խոսել, ուրիշ թեմերի համար ես իրավունք չունեմ խոսելու, չեմ տիրապետում», - ասել է Պարգև սրբազանը։

В этом есть доля вины церкви – архиепископ Паргев Мартиросян о царящей в обществе атмосфере ненависти
19/05/2020 16:24
Во всем этом есть вина церкви, я говорю это искренне. Об этом заявил в интервью программе «Profile» Aysor.am предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Паргев Мартиросян, отвечая на вопрос, нет ли вины церкви в том, что в обществе уже длительное время царит большая напряженность, ненависть и вражда друг к другу.
«Значит, мы в чем-то допустили упущение, где-то проповедовали мало, наверное, не предупредили своевременно или не были в курсе, плохо проанализировали. Конечно, в том, что в народе царит такая атмосфера, в первую очередь есть наша вина. Я говорю это искренне. Мы духовные родители и если с нашими детьми происходит такое, то виновны родители. Это неизбежно, и в этом есть доля нашей вины. Мне нечего сказать. Есть как объективные, так и субъективные причины. Церковь не виновна в том, что создалась подобная ситуация. Это произошло из-за политических, экономических деятелей, из-за чиновников и это – объективные причины, которые не нужно сваливать на церковь. Иное дело, что если бы у нас хватило сил иметь больше священнослужителей, больше заходить в дома, больше проповедовать, возможно, эта картина была бы другой. Есть наша доля вины», - сказал Паргев Србазан.
На замечание, а почему церковь не выступает с инициативами примирения, предводитель Арцахской епархии заявил, неправильно говорить, что церковь не выступает с такими инициативами.
«Кто сказал, что не выступает. Я, например, пригласил все наши партии, кандидатов в президенты в резиденцию Арцахской епархии, сказал, что должны письменно подписать, что наши выборы пройдут в атмосфере солидарности, гладко, демократическим путем, нельзя вести общество на баррикады, вы все мои духовные дети. Из 25 партий подписали 23, но это их решение, они свободны в своем выборе.
Потом я встречаюсь с лидерами партий, кандидатами, призываю их к солидарности, некоторым делаю замечания, некоторых приструниваю, некоторых направляю. Кто сказал, что мы не выступаем с такими призывами, я могу сказать о нашей епархии, о других епархиях у меня нет права говорить, я не знаю», - заявил архиепископ Паргев Мартиросян.