ԲՀԿ-ն արտակարգ իրավիճակում հավաքների ազատությունը սահմանափակելու հարցով ՍԴ դիմելու նախաձեռնությամբ է հանդես եկել
17/06/2020 12:08
ԲՀԿ-ն ստորագրահավաք է նախաձեռնել արտակարգ դրության ժամանակ հավաքների ազատությունը սահմանափակող որոշման հարցով ՍԴ դիմելու համար, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԲՀԿ պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը։
«ԲՀԿ-ն երկու նախաձեռնությամբ է հանդես գալու․ մեկը՝ կորոնավիրուսի կանխարգելման հետևանքների վերացման աշխատանքների կազմակերպման հանգամանքները ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու նախաձեռնությունն է, մյուսը դիմելու ենք ՍԴ՝ վիճարկելու արտակարգ դրության պայմաններում հավաքների կազմակերպման հետ կապված որոշման իրավաչափությունը որոշելու հարցով», - ասաց Իվետա Տոնոյանը։
Վերջինս կոչ արեց ԼՀԿ գործընկերներին միանալ իրենց՝ անհրաժեշտ քանակով ստարագրություններ հավաքելու համար։
Նշենք, որ ՍԴ դիմելու համար անհրաժեշտ է 27 ստորագրություն, իսկ քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու համար՝ 33։
«Մենք բանակցությունների մեջ ենք մեր գործընկների հետ, հուսով եմ և վստահ, որ կարող ենք այս նախաձեռնությունները կյանքի կոչել», - ասաց նա։

«Процветающая Армения» обратится в КС по вопросу ограничения права на свободу собраний в условиях режима ЧП
17/06/2020 12:40
Парламентская фракция «Процветающая Армения» инициировала сбор подписей для обращения в Конституционный суд по вопросу правомерности решения властей об ограничении права на свободу мирных собраний в условиях режима чрезвычайного положения, сообщила в беседе с журналистами депутат фракции «Процветающая Армения» Ивета Тоноян.
«Сегодня мы выступим с двумя инициативами. Во-первых, с инициативой создания парламентской комиссии по расследованию эффективности борьбы властей с пандемией коронавируса, во-вторых, мы обратимся в Конституционный суд по вопросу правомерности решения властей о запрете мирных собраний в условиях режима чрезвычайного положения», - сказала Ивета Тоноян.
Она призвала коллег из фракции «Светлая Армения» присоединиться к ним, чтобы собрать необходимое количество подписей.
Отметим, что для обращения в Конституционный суд необходимо 27 подписей депутатов, а для формирования парламентской комиссии необходимо – 33.
«Мы ведем переговоры по этому вопросу с нашими коллегами, надеюсь, что сможет осуществить эту инициативу», - отметила Ивета Тоноян.