Ալիևը հանգիստ չի նստելու. նա ռևանշի տարբերակներ է փնտրելու. Տարոն Հովհաննիսյան
- Պարոն Հովհաննիսյան, որո՞նք են, ըստ Ձեզ, Ադրբեջանի ղեկավարության հետևությունները՝ հաշվի առնելով հայ-ադրբեջանական սահմանին ունեցած ակնհայտ ձախողումները և միջազգայի հանրության կոչերը:
- Վերջին օրերի գորողությունները ցույց տվեցին, որ այն, ինչ տարիներ շարունակ Ադրբեջանի իշխանությունները քարոզում էին՝ հզոր երկիր, աշխարհում ամենամարտունակ բանակներից մեկն ունենալու առումներով, իրականությանը չի համապատասխանում: Ադրբեջանը մինչև վերջերս հայտարարում էր, որ իր բանակը կարող է հաշված ժամերում խնդիրներ լուծել, գրավել Ստեփանակերտն ու Երևանը, պարզապես միջազգային հանրությունն իրեն չի թույլատրում: Այս իրավիճակում մենք ունեցանք 4-5 օր տևած ակտիվ ռազմական գործողություններ, որոնց ժամանակ ոչ մեկ ոչ մեկի չխանգարեց որևէ գործողություն իրականացնել:
Հայաստանի և Ադրբեջանի բանակներն ազատ էին իրենց գործողություններում, և այդ գործողություների արդյունքները ցույց տվեցին, որ ադրբեջանական բանակը ոչ միայն չի կարողանում իրականացնել իր նշած մասշտաբային գործողությունները, այլև բոլոր մակարդակներում բավական լուրջ պարտություն կրեց:Հակառակորդն իրականացրեց մոտավորապես 5 գրոհ և 5 գրոհի արդյունքում էլ բավական լուրջ պարտության մատնվեց: Սա Ադրբեջանի ներսում բերեց հուզումների, որոնք փորձում են կոծկել առայժմ տեղեկատվական բլոկադայով և ապատեղեկատվության տարածմամբ:
Կարծում եմ՝ ադրբեջանական ղեկավարությունն այս ամենից մեկ հետևություն արեց՝ նախ նրանք հասկացան, որ սեփական բանակի մասին պատկերացումներն իրականությանը չեն համապատասխանում, ինչպես իրականությանը չեն համապատասխանում հայկական բանակի մասին ունեցած իրենց պատկերացումները: Ադրբեջանը հրաշալի հասկացավ, որ երբևիցե իր կողմից նախաձեռնված ցանկացած սադրանք կամ ռազմական գործողություն կարող է լուրջ ձախողումներ կրել:
- Որքա՞ն հավանական եք համարում հարաբերական անդորրից հետո Ադրբեջանի կողմից բուն պատերազմական գործողությունների նախաձեռնումը, այդ թվում՝ արցախա-ադրբեջանական սահմանին:
Վերջին օրերին նախաձեռնած սադրանքից հետո հայ-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդը բավական լուրջ կորուստտներ է կրել, մինչդեռ հայկակակն կողմում հաղթական տրամադրություններ են: Ադրբեջանի մոտ պարտության զգացումը և ծանր կորուստները միանշանակ կերպով զգացվում են: Սա սկսել է սպառնալ ադրբեջանական իշխանությանը, հետևաբար կարծում եմ, որ Ալիևը հանգիստ չի նստելու: Նա ռևանշի տարբերակներ է փնտրելու: Թե որ հատվածում դրանք կլինեն, բավական բարդ է ասել: Ադրբեջանը վերջին օրերին կրած պարտություններից հետո՝ մինչև նոր ռիսկի դիմելը, հաշվարկների և վերլուծությունների կարիք ունի: Հերթական պարտությունը կարող է սպառնալ Ադրբեջանի իշխանությանը:
- Այս պահին հավանականությունը բավական նվազ է, որովհետև ադրբեջանական կողմն Իլհամ Ալիևի մակարդակով վա-բանկ գնաց՝ հրաժարվելով բանակցային գործընթացից ու նախկինում եղած բոլոր պայմանավորվածություններից: Այժմ, կարծում եմ, հիմնական դերը պատկանելու է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին, թե որքանով վերջիններս կկարողանան ստիպել Ադրբեջանին վերադառնալ բանակցային սեղանի շուրջ: Մյուս կողմից պետք է հասկանալ, որ շատ նվազ է հավանականություն, որ բանակցությունները կարող են կարգավորել խնդիրը: Բանակցային գործընթացն առավելապես կարողանում է հարթել ընթացիկ խնդիրները, իսկ խնդրի ամբողջական կարգավորումը բավական լայն գործընթաց է:

Алиев не будет сидеть спокойно, он будет искать варианты реванша – Тарон Ованнисян
Корреспондент Aysor.am провел беседу с военным экспертом Тароном Ованнисяном в связи с агрессией ВС Азербайджана на армяно-азербайджанской границе и возможными дальнейшими развитиями.
- Господин Ованнисян, на Ваш взгляд, к каким выводам пришло руководство Азербайджана, учитывая явные провалы на армяно-азербайджанской границе и призывы международного сообщества?
- Действия последних дней продемонстрировали, что пропаганда властей Азербайджана на протяжении лет – о сильной стране, одной из самых боеспособных армий в мире – не соответствует действительности. Азербайджан до недавнего времени заявлял, что его армия может за считанные часы решить проблемы, захватить Степанакерт и Ереван, просто ему не позволяет международное сообщество. В данной ситуации мы имели активные военные действия в течение 4-5 дней, во время которых никто никому не мешал осуществлять какие-либо действия.
Армии Армении и Азербайджана были свободны в своих действиях и результаты этих действия показали, что азербайджанская армия не только не может осуществить указанные масштабные действия, но и понесла довольно серьезное поражения на всех уровнях. Противник совершил приблизительно пять атак и во время всех пяти атак потерпел довольно серьезное поражение. Это привело к волнениям внутри Азербайджана, которые пытаются пока сокрыть с помощью информационной блокады и распространения дезинформации.
Думаю, что руководство Азербайджана из всего этого сделало один вывод, прежде всего, они поняли, что их представления о собственной армии не соответствует действительности точно так, как не соответствует действительности их представления об армянской армии. Азербайджан прекрасно понял, что любая предпринятая им провокация или военное действие потерпит серьезный провал.
- Насколько вероятно инициирование военных действий со стороны Азербайджана после относительного затишья, в том числе на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил?
- После предпринятых в последние дни провокаций на армяно-азербайджанской границе противник понес довольно серьезные потери, в то время как у армянской стороны победное настроение. В Азербайджане однозначно заметны чувство поражения и тяжелые потери. Это начало угрожать азербайджанскому руководству, следовательно, я считаю, что Алиев не будет сидеть спокойно. Он будет искать варианты реванша. На каком участке они будут предприняты, сказать довольно сложно. После понесенных за последние дни потерь, Азербайджан нуждается в расчетах и анализах, прежде чем пойти на новый риск. Очередное поражение может стать угрозой для властей Азербайджана.
- Считаете ли Вы реальной возможность возобновления переговорного процесса на фоне напряженности на границе?
- На данный момент вероятность довольно низкая, поскольку азербайджанская стороны на уровне Ильхама Алиева пошла ва-банк – отказавшись от переговорного процесса и от всех прежних договоренностей. Сейчас, на мой взгляд, основная роль будет у стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, насколько последние смогут заставить Азербайджан вернуться за стол переговоров. С другой стороны, нужно понять, что вероятность того, что переговоры могут урегулировать конфликт, очень мала. Переговорный процесс способствует преимущественно улаживанию текущих проблем, а полноценное урегулирование конфликта довольно сложный процесс.