Ռուսաստանը հույս ունի, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հակամարտության շուրջ զգայական ֆոնը կվերադառնա նորմալ հուն
20/07/2020 16:12
Ռուսաստանը հույս ունի, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին իրավիճակը կկարգավորվի հնարավորինս արագ, և այս հակամարտության շուրջ զգայական ֆոնը կվերադառնա նորմալ հուն: Այս մասին երկուշաբթի հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ անդրադառնալով Մոսկվայում հայերի ու ադրբեջանցիների միջև առևտրի հետ կապված խնդիրներին:
«Մենք հույս ունենք, որ իրավիճակը որքան հնարավոր է արագ կկարգավորվի, և այսպիսով զգայական ֆոնը կվերադառնա նորմալ հուն», - շեշտել է Պեսկովը:
Նա նշել է՝ Ռուսաստանում շատ հայեր և ադրբեջանցիներ են բնակվում, որոնք ունեն ռուսական անձնագրեր, «և նրանք բոլորն էլ Ռուսաստանի Դաշնության հարգարժան քաղաքացիներ են, նրանք բոլորն էլ մեր հասարակության հարգված անդամներն են»:
«Բայց ակնհայտ է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին էսկալացիան չի կարող այս քաղաքացիներին անտարբեր թողնել, և նրանք զգացմունքայնորեն ցույց են տալիս իրենց արձագանքը», - նշել է Պեսկովը:
Նա հիշեցրել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը երկու կողմերին կոչ է անում զսպվածություն ցուցաբերել, վերադառնալ հրադադարի պահպանմանը և դադարեցնել բռնության ցանկացած դրսևորում:

Россия надеется, что эмоциональный фон вокруг конфликта между Арменией и Азербайджаном вернется в нормальное русло
20/07/2020 16:17
Россия надеется, что ситуация на границе Армении и Азербайджана будет урегулирована как можно скорее, и эмоциональный фон вокруг этого конфликта вернется в нормальное русло. Об этом в понедельник заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, комментируя информацию о влиянии этого конфликта на сферу торговли в Москве.
"Мы надеемся, что как можно скорее эта ситуация будет урегулирована и таким образом эмоциональный фон тоже вернется в нормальное русло", - сказал представитель Кремля.
Он отметил, что в Москве и в целом в России живет много азербайджанцев и армян, имеющих российские паспорта, "и все они являются добропорядочными гражданами Российской Федерации, они все уважаемые члены нашего общества".
"Но очевидно, что эскалация на армяно-азербайджанской границе не может оставлять этих наших граждан безучастными, и, конечно, эмоционально они свою реакцию проявляют", - заметил Песков.
Он напомнил, что РФ призвала обе стороны к сдержанности, к незамедлительному возвращению к режиму прекращения огня и к прекращению любых проявлений насилия.