Հակառակորդը Տավուշի սահմանապահ գյուղերին շուրջ 150 միլիոն դրամի վնաս է հասցրել
Կառավարության այսօրվա նիստում որոշում կայացվեց գումար հատկացնել Տավուշի մարզին: Որոշումը պայմանավորված է հայ -ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններով:
ՀՀ տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանն ասաց, որ Տավուշի սահմանամերձ համայքներին շուրջ 150 միլիոն դրամի վնաս է հասցվել, առաջարկվում է հրատապության կարգով 25 միլիոն դրամ հատկացնել Տավուշի մարզպետարանին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ այս փուլում նախնական արագ գումար են հատկացնում, որպեսզի աշխատանքները սկսեն:
«Սահմանապահ գյուղերը պետք է ոչ թե ու ոչ միայն ուղղակի վերականգնվեն, այլ մենք պետք է ունենանք այդ գյուղերի բնակավայրերի զարգացման կոնկրետ քաղաքականություն: Սահմանապահ գյուղերում Հայաստանը ոչ թե ավարտվում է, այլ սահմանապահ գյուղերից Հայաստանի Հանրապետությունը սկսվում է», - ասաց Փաշինյանը:
Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի պարտականությունները կատարող Արմեն Ղուլարյանն ասաց, որ եղել է Տավուշում:
«Վերականգնման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են, արդեն յոթ տան վերականգնման աշխատանք է ընթանում, նաև տասը տան մաքրման աշխատանաքներ է կատարվում», - ասաց նա:

Противник причинил приграничным селам Тавушской области ущерб на сумму порядка 150 млн драмов
Сегодня на заседании правительства Армении принято решение о предоставлении финансовых средств Тавушской области. Решение обусловлено последними событиями на армяно-азербайджанской границе.
Министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян сообщил, что приграничным общинам Тавушской области причинен ущерб в размере порядка 150 млн. драмов, посему предлагается в порядке первоочередности выделить областной администрации Тавуша 25 млн. драмов.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что на данном этапе предварительно будут срочно выделены средства для начала восстановительных работ.
«Приграничные села должны не только быть восстановлены, мы должны осуществить конкретную программу развития этих населенных пунктов. Армения не заканчивается в приграничных селах, Республика Армения начинается с приграничных сел», - сказал Никол Пашинян.