Դատարանը թույլ չտվեց Յուրի Խաչատուրովին երկու օրով լքել ՀՀ սահմանը
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում` նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, մեկնարկել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը։
ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը միջնորդեց, որ թույլ տան Խաչատուրովին լքել ՀՀ սահմանը։
Փաստաբանն ասաց, որ Խաչատուրովը ծնվել է Վրաստանում՝ Թեթրի Ծղարոյում, նրա ծնողներն ու եղբայրը հուղարկավորված են այնտեղ ու Խաչատուրովը 2018 թվականի նոյեմբերից չի եղել այնտեղ։
Միհրան Պողոսյանը խնդրեց թույլ տալ ընդամենը երկու օրով Խաչատուրովը լքի ՀՀ սահմանը։
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանն ասաց, որ կորոնավիրուսի պայմաններում ՀՀ վերադարձող յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է 14 օր մեկուսանա։
«Յուրաքանչյուր սահմանահատման թույլտվություն տալու դեպքում դատարանը պետք է գնահատի մի կողմից ամբաստանյալի կողմից դատարան ներկայանալուն խոչընդոտելու հանգամանքը, մյուս կողմից՝ դատարանը պետք է գնահատի այն փաստարկումը, որը դրված է մեկնման անհրաժեշտության հիմքում, մասնավորապես, այդ փաստարկումը պետք է լինի այնքան ծանրկաշիռ, որ գերակշռի դատարան չներկայանալու ռիսկը, տվյալ պարագայում, դատարանն ակնհայտ հանգամանքներ է արձանագրում, որոնք կարող են խոչընդոտել Խաչատուրովի՝ դատարան ներկայանալուն», - ասաց Աննա Դանիբեկյանը՝ ավելացնելով, որ այս պահին նպատակահարմար չի գտնում թույլատրել Խաչատուրովին լքել ՀՀ սահմանը։

Суд не разрешил Юрию Хачатурову на два дня уехать из Армении
Сегодня в суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян проходит заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.
Адвокат бывшего генерального секретаря ОДКБ Юрия Хачатрова Мигран Погосян ходатайствоал, чтобы Хачатурову разрешили пресечь границу Армении. Адвокат отметил, что Юрий Хачатуров родился в Грузии, в Тетри-Цкаро, где похоронены его родители и брат, и Хачатуров не был там с ноября 2018 года.
Мигран Погосян попросил позволить Юрию Хачатурову на два дня покинуть территорию Армении.
Судья Анна Данибекян заявила, что в условиях эпидемии коронавируса любой гражданин после возвращения в Армению должен пройти 14-дневный карантин.
«При предоставлении каждого разрешения на пресечение границ Армении суд должен оценить, с одной стороны, обстоятельства, которые препятствуют подсудимому явиться в суд, с другой стороны, суд должен оценить тот аргумент, который представлен в качестве необходимости отъезда. В частности, этот аргумент должен быть настолько тяжеловесным, чтобы превысить риск, что он не явиться в суд, В данном случае суд констатирует явные обстоятельства, которые могут воспрепятствовать Хачатурову явиться в суд», - сказала Анна Данибекян, добавив, что в данный момент считает нецелесообразным разрешать Юрию Хачатурову покинуть пределы Армении.
Напомним, в статусе обвиняемых по делу 1 марта проходят второй президент Армении Роберт Кочарян, экс-министр обороны Армении Сейран Оганян, бывший генеральный секретарь ОБКБ Юрий Хачатуров и бывший вице-премьер Армении Армен Геворкян.