Իլոն Մասկը կորցրել է իր տեղն աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց հնգյակում
Tesla-ի և SpaceX-ի հիմնադիր Իլոն Մասկը կորցրել է իր տեղն աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց հնգյակում՝ մեկ օրվա ընթացքում 16,3 միլիարդ դոլար կորցնելուց հետո, գրում է «Bloomberg»-ը՝ հղում անելով իր կողմից հաշվարկված «Bloomberg Billionaires Index»-ին (BBI):
Ըստ վարկանիշի՝ Մասկի կարողությունն այժմ կազմում է 82,2 միլիարդ դոլար, ինչը նրան թույլ է տալիս զբաղեցնել վեցերորդ հորիզոնականը: Գործակալության տվյալներով, անկումը BBI-ի պատմության մեջ ամենամեծն է մեկ օրվա համար:
BBI-ի վարկածով աշխարհի ամենահարուստ մարդը շարունակում է մնալ «Amazon»-ի գլխավոր տնօրեն Ջեֆ Բեզոսը՝ 186 միլիարդ դոլար կարողությամբ: Երկրորդ տեղը զբաղեցնում է «Microsoft»-ի հիմնադիր Բիլ Գեյթսը, որի կապիտալը գնահատվում է 121 միլիարդ, երրորդը Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգն է (103 միլիարդ): Չորրորդ տեղում է «Louis Vuitton Moët Hennessy» խմբի նախագահ Բեռնար Առնոն՝ 85,5 միլիարդով, իսկ հինգերորդը ներդրող Ուորեն Բաֆեթն է, որն ունի 82,4 միլիարդ:

Илон Маск потерял место в пятерке богатейших людей мира
Основатель компаний Tesla и SpaceX Илон Маск лишился места в пятерке богатейших людей мира после того, как потерял за сутки 16,3 миллиарда долларов, пишет агентство Блумберг со ссылкой на рассчитываемый им Bloomberg Billionaires Index (BBI).
По данным рейтинга, сейчас состояние Маска составляет 82,2 миллиарда долларов, что позволяет ему расположиться на шестой строчке. Как отмечает агентство, подобное снижение стало крупнейшим однодневным спадом в истории BBI.
Самым богатым человеком мира, согласно BBI, остается глава Amazon Джефф Безос с состоянием в 186 миллиардов долларов. Второе место занимает основатель Microsoft Билл Гейтс, чей капитал оценивается в 121 миллиард, третье — основатель Facebook Марк Цукерберг (103 миллиарда). На четвертой строке расположился президент группы Louis Vuitton Moët Hennessy Бернар Арно с 85,5 миллиарда, а на пятой — инвестор Уоррен Баффет, у которого 82,4 миллиарда.