ԼՂՀ-ն խնդրել է Ռուսաստանին օգնել փախստականների հետպատերազմյան վերաբնակեցման հարցում
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունները դիմել են Ռուսաստանի կառավարությանը՝ խնդրելով աջակցել փախստականների հետպատերազմյան վերաբնակեցման խնդրի լուծմանը, Մոսկվան արդեն հատկացրել է օգնության մի մասը: Այս մասին РИА Новости-ին տված հարցազրույցում ասել է ԼՂՀ պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
Ինչպես նշել է պաշտոնյան՝ տարածաշրջանում վերջին զինված բախումների ընթացքում ղարաբաղցի շուրջ 35-45 հազար բնակիչ կորցրել է տունը: Այս թիվը ներառում է ինչպես նրանց, ում տներն ավերվել են հրետակոծության հետևանքով, այնպես էլ նրանց, ում բնակավայրերը եղել են տարածքներում, որոնք համատեղ հայտարարության պայմաններով փոխանցվել են Ադրբեջանին:
«Այս մարդկանց մեծ մասն այսօր Հայաստանում է: Իհարկե, նրանց վերադարձնելու համար մենք պետք է առնվազն կյանքի նվազագույն պայմաններ ապահովենք: Կառավարության համար սա գերակա խնդիր է: Վերադարձողների համար մենք շտապ կարգով տրամադրում ենք ժամանակավոր կացարան: Կօգտագործենք երկրորդական ֆոնդը, հյուրանոցները, հասարակական շենքերը», - ասաց Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով ՝ ԼՂՀ իշխանությունները «օգնության համար դիմել են նաև Ռուսաստանի կառավարությանը»:
«Այսօր այս հարցը քննարկվում է: Օգնության մի մասն արդեն ցուցաբերվել է. դրանք շինանյութեր են և առաջին անհրաժեշտության իրեր, ինչպիսիք են ծածկոցները և այլն», - հայտնել է պաշտոնյան:

НКР попросила Россию помочь с послевоенным расселением беженцев
Власти непризнанной Нагорно-Карабахской республики обратились к правительству России с просьбой оказать содействие в решении вопроса с послевоенным расселением беженцев, часть помощи Москва уже оказала, заявил в интервью РИА Новости государственный министр НКР Григорий Мартиросян.
Как рассказал чиновник, в ходе недавнего вооруженного конфликта в регионе порядка 35-45 тысяч карабахцев лишились крова. В это число входят как те, чьи дома были разрушены в результате артобстрелов, так и те, чьи жилища находились на армянских территориях, переданных по условиям мирного соглашения Азербайджану.
«Большая часть из этих людей сегодня находятся в Армении. Конечно, чтобы вернуть их, мы должны обеспечить им хотя бы минимальные условия для жизни, быта. Это – приоритетная задача правительства. Тем, кто возвращается, мы в срочном порядке предоставляем временное жилье. Задействуем и вторичный фонд, и гостиницы, и общественные здания», - рассказал Мартиросян.
По его словам, власти НКР «также обратились за помощью к правительству России».
«На сегодняшний день этот вопрос обсуждается. Часть помощи уже оказана: это и стройматериалы, и предметы первой необходимости, такие как одеяла, и тому подобное», - сообщил чиновник.