Վազգեն Մանուկյանի գործը դատարան է ուղարկվել մեղադրական եզրակացությամբ
Վազգեն Մանուկյանի գործը դատարան է ուղարկվել մեղադրական եզրակացությամբ, այս մասին Aysor.am-ին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ ՔԿ հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում` 2021թ. փետրվարի 12-ին և 20-ին Ազատության հրապարակում անցկացված հանրահավաքների ժամանակ Վազգեն Մանուկյանի կողմից՝ իշխանությունը զավթելու, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու, բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր կատարելու առերևույթ դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործով, օրենքով սահմանված կարգով, Վազգեն Մանուկյանը հրավիրվել էր Քննչական կոմիտե և հարցաքննվել:
Նրան մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով (իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը), և որպես խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:

Уголовное дело против Вазгена Манукяна направлено в суд с обвинительным заключением
Дело Вазгена Манукяна с обвинительным заключением направлено в суд, об этом Aysor.am сообщили в генеральной прокуратуре Армении.
Ранее Следственный комитет сообщил, что предварительное следствие по уголовному делу завершено.
Напомним, в рамках расследуемого в Главном управление по расследованию особо важных дел СК Армении уголовного дела Вазген Манукян был вызван на допрос в Следственный комитет. Ему предъявлено обвинение по статьи 301 Уголовного кодекса Армении (публичные призывы к насильственному захвату государственной власти, насильственному изменению конституционного строя) в связи с его заявлениями на митингах 12, 20 и 26 февраля.В качестве меры пресечения в его отношении избрана подписка о невыезде.
Единый кандидат оппозиции на пост премьер-министра Вазген Манукян  на митинге 20 февраля призвал своих сторонников «быть готовыми к восстанию», если премьер-министр не уйдет в отставку под давлением мирных демонстраций. «Надо быть готовыми с молниеносной быстротой путем восстания захватить власть. Необходима решительность», - заявил он.