Անարդար հայտարարություններ. Էրդողանը՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու Բայդենի որոշման մասին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն անարդար է համարում ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հայտարարությունը: Բացի այդ, նա առաջարկել է ստեղծել համատեղ հանձնաժողով հարցը ուսումնասիրելու համար:
Ռեջեփ Էրդողանը քննադատորեն է արձագանքել Ջո Բայդենի հայտարարությանը: Նա հավաստիացրել է, որ Թուրքիան ունի փաստաթղթեր, որոնք, հավանաբար, ուսումնասիրության կարիք ունեն:
«ԱՄՆ նախագահ Բայդենն անհիմն, անարդար և անիրատեսական հայտարարություններ է արել ավելի քան մեկ դար առաջ տեղի ունեցած ցավալի իրադարձությունների վերաբերյալ: Այս դիսկուրսները, որոնք պատմական և իրավական արտահայտություն չունեն, վշտացնում են մեր ազգին և մեզ», - հայտարարել է Էրդողանը:
Թուրքիայի նախագահը նաև հավաստիացրել է, որ դա չի ազդի երկու երկրների հարաբերությունների վրա: Նա առաջարկել է ստեղծել համատեղ հանձնաժողով, որը կուսումնասիրի 1915-ի իրադարձությունները: Էրդողանի խոսքով՝ ինքը հղում է անում փաստաթղթերին, որոնք կան իրենց արխիվներում:
«Ես խոսում եմ փաստաթղթերի մասին, ես չգիտեմ, թե ինչ է ասում Բայդենը: Մեր արխիվներում կա ավելի քան մեկ միլիոն փաստաթուղթ: Հետաքրքիր է՝ քանի՞ փաստաթուղթ կա ԱՄՆ արխիվներում, եթե այո, ապա նա կկարողանա՞ դրանք բացել: Կկարողանա՞ն դա անել Եվրոպայում», - ասել է Էրդողանը:

Несправедливые заявления, – Эрдоган о решении Байдена признать геноцид армян
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган считает заявление главы США Джо Байдена несправедливым. К тому же он предложил создать совместную комиссию для изучения вопроса.
Реджеп Эрдоган критически отреагировал на заявление Джо Байдена. Он заверил, что у Турции есть документы, которые вероятно нужно изучить.
«Президент США Байден сделал необоснованные, несправедливые и нереалистичные заявления о болезненных событиях, произошедших более века назад. Эти дискурсы, не имеющие исторического и юридического высказывания, огорчают нашу нацию и нас»,
– считает Эрдоган.
Президент Турции также заверил, что это не повлияет на отношения двух стран. Он предложил создать совместную комиссию, которая бы изучила события 1915 года. По словам Эрдогана он ссылается на документы, которые есть в их архивах.
«Я говорю о документах, я не знаю, о чем говорит Байден. В наших архивах более миллиона документов. Интересно, сколько документов в архивах США, если да, сможет ли он их открыть? Смогут ли сделать это в Европе?», – заверил Реджеп Эрдоган.