Հայաստանն ու Արցախը չեն ձևակերպել անվտանգության ապահովման մոտեցումներ. սպառնալիքների հաղթահարման արդյունավետ միջոցներ չեն գործում. «Հենակետ»
28/04/2021 10:13
Արցախում ստեղծված նոր իրողությունների պայմաններում սադրանքների, տարաբնույթ գործողությունների կանխման մեխանիզմներ ներդնելու խնդիր կա, հայտնում են «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնից:
Նշվում է, որ վերջին ամիսներին գրանցվող միջադեպերը լոկալ բնույթ են կրում, սակայն դրանց հաճախակի բնույթը, անվտանգության ապահովման ոչ լիարժեք մեխանիզմները, Հայաստանի իշխանությունների անտարբեր վերաբերմունքն իրավիճակը մտահոգիչ են դարձնում։
«Ոչ Հայաստանը՝ իր մասով, ոչ Արցախը չեն ձևակերպել անվտանգության ապահովման իրենց մոտեցումներ, ըստ այդմ՝ նշավծ սպառնալիքների հաղթահարման ուղղությամբ արդյունավետ միջոցներ չեն գործում։ Տնտեսական, սոցիալական, հումանիտար բնույթի ծրագրերը կարևոր են, սակայն անվտանգության հարցերը միայն հայտարարություններում են առաջնային բնույթ կրում։
Այս ուղղությամբ կուտակված խնդիրների լուծման գործում լուրջ առաջընթաց չկա», - ասված է կենտրոնի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Армения и Арцах не сформулировали свои подходы к обеспечению безопасности, отсутствуют эффективные средства преодоления угроз – «Энакет»
28/04/2021 11:46
В условиях новых реалий, создавшихся в Арцахе, возникает проблема внедрения механизмов предотвращения провокаций и различных действий, сообщает аналитический центр «Энакет».
Отмечается также, что хотя зарегистрированные в последние месяцы инциденты носят локальный характер, однако их частый характер, неполноценные механизмы обеспечения безопасности и безразличное отношение властей Армении делают ситуацию тревожной.
«Ни Армения, по своей части, ни Арцах не сформулировали свои подходы к обеспечению безопасности, следовательно, эффективные средства преодоления указанных угроз не действуют.
Экономические, социальные, гуманитарные программы важны, но вопросы безопасности только в заявлениях имеют первостепенное значение.
Серьезного прогресса в решении накопившихся проблем в этом направлении нет», - говорится в распространенном центром сообщении.