Ադրբեջանցիները մեր տարածքը հատում, Շուշի են գնում-գալիս՝ առանց խոչընդոտի, իսկ մենք դեռ քննարկում ենք ուխտավորների Դադիվանք գնալու խնդիրներ. Տիգրան Աբրահամյան
28/04/2021 10:29
Ստուգումների անվան տակ ադրբեջանցիներն ինչ ուզում անում են, խնդրին ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա ընդգծել է, որ հստակ սահմանված կանոնակարգի բացակայության պայմաններում ադրբեջանցի զինծառայողներն ինչպես ուզում իրենց պահում են։
«Քանի Դադիվանք գնացող ուխտավորների թեման քննարկվեց ադրբեջանցիների՝ պայմանավորվածության խախտման համատեքստում, միանգամից ասեմ՝ ադրբեջանցիները նոյեմբերի 9-ից ի վեր, տարբեր բնույթի խայտառակ վարք են դրսևորում ադրբեջանական բլոկպոստերն անցնելու ժամանակ։
Ստուգումների անվան տակ, ինչ ուզում անում են։ Չկա սահմանված հստակ կանոնակարգ և այդ պայմաններում ադրբեջանցի զինծառայողները ոնց ուզում իրենց պահում են։ Այդ թվում՝ որոշում են, թե պահե՞ն ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, թե՞ չէ։
Արցախի իշխանությունները պարտավոր են ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարության հետ ճշտել, հասնել անհրաժեշտ կարգավորումների, հակառակ դեպքում, չեմ կարծում, թե մեր հայրենակիցների արժանապատվության, անվտանգության հաշվին իմաստ կա ցույց տալ, թե հայերի համար Դադիվանք գնալու արգելք չկա։
Ադրբեջանցիները գրեթե ամեն օր մեր տարածքը հատում և Շուշի են գնում-գալիս՝ առանց որևէ խոչընդոտի, իսկ մենք դեռ քննարկում ենք ուխտավորների Դադիվանք մուտք գործելու խնդիրների կամ, առհասարակ, Ադրբեջանի հետ կոմունիկացիաներ բացելու մասին», - գրել է Աբրահամյանը։

Азербайджанцы каждый день пересекают нашу территорию, беспрепятственно приезжают в Шуши, а мы все еще обсуждаем проблему посещения паломниками Дадиванка – Тигран Абрамян
28/04/2021 12:40
Под предлогом проверок азербайджанцы творят все что хотят, написал на своей странице в Facebook руководитель аналитического центра «Энакет», бывший советник президента Арцаха по вопросам безопасности Тигран Абрамян.
Он подчеркнул, что в условиях отсутствия четко установленного регламента, азербайджанские военнослужащие ведут себя как хотят.
«Пока тема посещающих Дадиванк паломников обсуждается в контексте нарушения азербайджанцами договоренности, сразу скажу, что начиная с 9 ноября, азербайджанцы проявляют отвратительное поведение во время прохождения через азербайджанские блокпосты.
Под предлогом проверок, творят что хотят. Нет четко установленного регламента, и в этих условиях азербайджанские военнослужащие ведут себя как хотят. В том числе, решают, соблюдать достигнутую договоренность или нет.
Власти Арцаха обязаны уточнить и достичь с командованием российского миротворческого контингента необходимых урегулирований, в противном случае, не думаю, что есть смысл демонстрировать за счет достоинства, безопасности наших граждан, что армянам не запрещено посещать Дадиванк.
Азербайджанцы каждый день пересекают нашу территорию и в Шуши приезжают-уезжают без каких-либо препятствий, а мы все еще обсуждаем проблему посещения паломниками Дадиванка и, вообще, открытия коммуникаций с Азербайджаном», - написал Тигран Абрамян.