Վաշինգտոնը Ադրբեջանին կոչ է անում անմիջապես ազատ արձակել բոլոր ռազմագերիներին և վերադարձնել իր ուժերը մայիսի 11-ի դրությամբ ունեցած դիրքեր
27/05/2021 23:38
Միացյալ Նահանգները մտահոգված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջազգային սահմանի երկայնքով տեղի ունեցող վերջին զարգացումներով, այդ թվում՝ ադրբեջանական ուժերի կողմից մի քանի հայ զինծառայողների գերեվարմամբ, ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսի հայտարարության մեջ։
«Մենք երկու կողմերին կոչ ենք անում անհապաղ ու խաղաղ կերպով լուծել այս միջադեպը։ Միաժամանակ, մենք շարունակում ենք կոչ անել Ադրբեջանին անմիջապես ազատ արձակել բոլոր ռազմագերիներին ու պահվող այլ անձանց և հիշեցնում ենք Ադրբեջանին միջազգային հումանիտար իրավունքի ներքո պահվող անձանց հանդեպ մարդասիրական վերաբերմունք դրսևորելու իր պարտավորությունների մասին։
Միացյալ Նահանգները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջազգային սահմանների չսահմանազատված հատվածներում ցանկացած տեղաշարժ համարում է սադրիչ ու անհարկի։
Մենք մերժում ենք ուժի կիրառումը սահմանազատման հարցում և կոչ ենք անում երկու կողմերին վերադառնալ իրենց նախկին դիրքերին և դադարեցնել ռազմական ամրակայման աշխատանքների իրականացումը չսահմանազատված հատվածում և ականապատումը։
Մասնավորապես, մենք Ադրբեջանին կոչ ենք անում իր ուժերը վերադարձնել մայիսի 11-ի դրությամբ ունեցած դիրքեր։ Մենք նաև Հայաստանին ենք կոչ անում վերադարձնել իր ուժերը մայիսի 11-ի դրությամբ ունեցած դիրքեր և ողջունում ենք այս մտադրությունների մասին հայտարարությունները։ Այս գործողությունները կթուլացնեն լարվածությունները և տեղ կբացեն սահմանների հրատապ սահմանազատման շուրջ խաղաղ բանակցային գործընթացի համար։ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է աջակցել այս ջանքերին։
Միացյալ Նահանգները կողմերին հորդորում է հնարավորինս շուտ վերադառնալ առարկայական բանակցությունների ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո՝ հասնելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման», - ասված է հայտարարության մեջ։

USA calls on Azerbaijan to release immediately all POWs and other detainees, considers any movements along non-demarcated areas between Armenia and Azerbaijan to be provocative
27/05/2021 23:32
The United States is concerned by recent developments along the international border between Armenia and Azerbaijan, including the detention of several Armenian soldiers by Azerbaijani forces, U.S. Department of State Spokesperson Ned Price said in a statement.
"We call on both sides to urgently and peacefully resolve this incident. We also continue to call on Azerbaijan to release immediately all prisoners of war and other detainees, and we remind Azerbaijan of its obligations under international humanitarian law to treat all detainees humanely.
The United States considers any movements along the non-demarcated areas of the international border between Armenia and Azerbaijan to be provocative and unnecessary.  We reject the use of force to demarcate the border and call on both sides to return to their previous positions and to cease military fortification of the non-demarcated border and the emplacement of landmines. Specifically, we call on Azerbaijan to relocate its forces to the positions they held on May 11.  We also call on Armenia to relocate its forces to the positions they held on May 11, and welcome statements of intent to this effect. These actions will de-escalate tensions and create space for a peaceful negotiation process to demarcate the border on an urgent basis.  The United States is prepared to assist these efforts.
The United States urges the sides to return as soon as possible to substantive negotiations under the auspices of the  OSCE Minsk Group Co-Chairs to achieve a long-term political settlement to the Nagorno-Karabakh conflict," Price said in the statement.