Ավելի քան 200 մարմին է կորած եղել. հիմա մարմինները հանում են պահած տեղերից ու տալիս ԴՆԹ անելու. անհետ կորածի հարազատ (Տեսանյութ)
31/05/2021 12:35
Անհետ կորած զինծառայողների հարազատները բողոքի ակցիա են իրականացնում, նրանք Հերացի փողոցն են փակել:
«Բացահայտել եմ, որ 200-ից ավելի մարմին է կորած եղել, չենք իմացել, հիմա հայտնվում են: Նոյեմբերի 23-ին Արցախ է բերվել 21 մարմին: Մի քանի օր առաջ մի մարդու մարմնի ԴՆԹ է համապատասխանել, կինը զանգել է ինձ, ասում է՝ ճշտեմ, թե մարմինը որտեղից է բերվել: Պայմանական կոդը 567 է՝ նոյեմբերի 23: Պայմանական կոդերը դրվում են ըստ հերթականության: Նույն ամսաթվով էլի մարդ է բերվել ու մարմնի կոդը եղել է 755: Եթե 567-ին գումարեմ 21՝ 755 չի ստացվում: Հիմա մարմինները հանում են պահած տեղերից ու տալիս են ԴՆԹ անելու: Ամբողջական մարմին կա, որը նոյեմբերի 23-ից ԴՆԹ չի անցել», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց ակցիայի մասնակիցներից մեկը:
Նա տեղեկացրեց, որ պահանջում են պետական մարմիններից կազմված հաձնաժողով ստեղծվի, որի կազմում ընդգրկված լինի ծնողների խումբ, գնան բոլոր դիահերձարանները, պարզեն ստույգ թիվը:

Parents of missing servicemen say 200 bodies found but hidden from them, demand visiting all morgues to say exact number of bodies kept
Parents of missing servicemen have closed Yerevan downtown Heratsi street after learning about 200 hidden bodies of missing servicemen.
“I have revealed that over 200 bodies have been lost, we did not know, now they appear. On November 23 twenty-one bodies were brought to Artsakh,” he said, adding that now they [relevant bodies] are taking the bodies out of the hidden places and pass for DNA analysis.
“There is a whole body that has not passed DNA analysis from November 23,” one of the parents of the missing said.
He said they are demanding setting a commission comprising of representatives of state bodies and which will include a group of parents to visit all the morgues and learn the exact number.