Արցախի ԱԳՆ-ն ողջունում է Նյու Ջերսիի կողմից Արցախի ինքնորոշման իրավունքի և անկախության ճանաչումը
ԱՀ արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունում է ԱՄՆ Նյու Ջերսի նահանգի կողմից Արցախի Հանրապետության ինքնորոշման իրավունքի և անկախության ճանաչումը։
Նախարարությունից նշում են, որ նահանգի Սենատում ընդունված համապատասխան բանաձևում դատապարտվում են 1915 թվականի Ցեղասպանությունը, տասնամյակներ շարունակվող Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը, 2020 թվականին Թուրքիայի, Ադրբեջանի և միջազգային ահաբեկիչների կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ պատերազմը՝ դրանք փաստորեն դիտարկելով որպես մեկ ցեղասպան քաղաքականության բաղադրիչներ։
«Փաստաթուղթը հանդիսանում է բարոյականության, մարդասիրության և քաղաքական ազնվության օրինակելի դրսևորում. արժեքներ, որոնք տևական և կայուն խաղաղության կարևորագույն գրավականներն են։
Երախտագիտություն ենք հայտնում Նյու Ջերսի նահանգի հանրությանը, օրենսդիր մարմնին, Սփյուռքի կառույցներին և ամերիկահայ համայնքին՝ արդարության համար մղվող պայքարում ցուցաբերած նվիրվածության ու վճռականության համար», - նշված է Արցախի ԱԳՆ-ի հաղորդագրության տեքստում։

МИД Арцах приветствует признание независимости и права на самоопределение Республики Арцах американским штатом Нью-Джерси
01/07/2021 15:07
Министерство иностранных дел Республики Арцах приветствует признание независимости и права на самоопределение Республики Арцах американским штатом Нью-Джерси.
Принятой сенатом штата соответствующей резолюцией осуждается Геноцид армян 1915 года, проводимая Азербайджаном десятилетиями политика армянофобии, развязанная в 2020 году Азербайджаном, Турцией и международными террористами   широкомасштабная война против Республики Арцах, которые фактически рассматриваются в качестве компонентов единой геноцидальной политики.
«Документ является наглядным проявлением нравственности, человечности и политической честности, то есть ценностей, которые являются важнейшим гарантом длительного и стабильного мира.
Выражаем признательность общественности, законодательному органу штата Нью-Джерси, структурам Диаспоры и армянской общине Америки за последовательность и решимость в борьбе за справедливость», - отмечается в заявлении МИД Арцаха.