Նիկոլ Փաշինյանի ելույթները չեն կարող համարվել բռնություն հրահրող. մուրճի ցուցադրումն օրենքի դիկտատուրա հաստատելու սիմվոլ է. դատախազը՝ ՍԴ-ում
12/07/2021 13:23
Դատախազ Կարեն Բիշարյանը հայտարարեց, որ նախընտական շրջանում Նիկոլ Փաշինյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի ու մյուսների ելույթներն իրենց ամբողջության մեջ չեն կարող համարվել բռնություն հրահրող, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնող կոչեր պարունակող։
«Այս դիրքորոշումը պայմանավորված է այն փաստով, որ վերջիններս ելույթ են ունեցել որպես քաղաքական կուսակցությունների կամ դաշինքի առաջնորդներ, ներկայացրել են իրենց կուսակցության կամ դաշինքի հայացքները ու գտնվել են ազատ խոսքի պաշտպանության ներքո», - նշեց Բիշարյանը։
Դատախազի խոսքով՝ քննարկման առարկա դարձված բոլոր հայտարարություններում, որոնք հնչեցվել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ղեկավարի նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում, կարմիր թելի նման անցել է հետևյալ գաղափարը, որ մուրճի ցուցադրումը սիմվոլ է ու հետապնդում է օրենքի դիկտատուրա հաստատելու նպատակ։
«Այս պայմաններում, կարծում եմ, ակներև է, որ խոսքի համատեքստն ամենևին էլ բռնությանը չի վերաբերում, միգուցե, կարող է վերաբերվել հարկադրանքին, բայց ցանկացած հարկադրանք բռնություն չէ, հարկադրանքը կարող է լինել օրինական, կարող է լինել իրավական», - ասաց Կարեն Բիշարյանը։

The Constitutional Court continues the examination of the application of four political forces disputing the results of the June 20 snap parliamentary elections in Armenia.
Prosecutor Karen Bisharyan stated at the court hearing that the speeches of Nikol Pashinyan, Robert Kocharyan, Serzh Sargsyan and others during the election campaign in the whole cannot be considered as violence-provoking speeches.
"This position is agreed with the fact that they have talked as leaders of political parties or blocs, presented the views of their party or bloc and were under the protection of freedom of speech," Bisharyan said.
The prosecutor also said the hammer the acting PM, leader of Civil Contract party Nikol Pashinyan was taking with him during the campaign was not about violence but a sign about establishing rule of law.
"I think in this conditions it is obvious that the context of the speech does not relate to violence, perhaps to compulsion, not all compulsion is violence, compulsion may be legal," the prosecutor said.