Նիկոլ Փաշինյանի ելույթները չեն կարող համարվել բռնություն հրահրող. մուրճի ցուցադրումն օրենքի դիկտատուրա հաստատելու սիմվոլ է. դատախազը՝ ՍԴ-ում
12/07/2021 13:23
Դատախազ Կարեն Բիշարյանը հայտարարեց, որ նախընտական շրջանում Նիկոլ Փաշինյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի ու մյուսների ելույթներն իրենց ամբողջության մեջ չեն կարող համարվել բռնություն հրահրող, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնող կոչեր պարունակող։
«Այս դիրքորոշումը պայմանավորված է այն փաստով, որ վերջիններս ելույթ են ունեցել որպես քաղաքական կուսակցությունների կամ դաշինքի առաջնորդներ, ներկայացրել են իրենց կուսակցության կամ դաշինքի հայացքները ու գտնվել են ազատ խոսքի պաշտպանության ներքո», - նշեց Բիշարյանը։
Դատախազի խոսքով՝ քննարկման առարկա դարձված բոլոր հայտարարություններում, որոնք հնչեցվել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ղեկավարի նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում, կարմիր թելի նման անցել է հետևյալ գաղափարը, որ մուրճի ցուցադրումը սիմվոլ է ու հետապնդում է օրենքի դիկտատուրա հաստատելու նպատակ։
«Այս պայմաններում, կարծում եմ, ակներև է, որ խոսքի համատեքստն ամենևին էլ բռնությանը չի վերաբերում, միգուցե, կարող է վերաբերվել հարկադրանքին, բայց ցանկացած հարկադրանք բռնություն չէ, հարկադրանքը կարող է լինել օրինական, կարող է լինել իրավական», - ասաց Կարեն Բիշարյանը։

Выступления Никола Пашиняна не могут считаться провоцирующими насилие, демонстрация молотка это символ установления диктатуры закона – прокурор
12/07/2021 14:02
Прокурор Карен Бишарян заявил, что выступления Никола Пашиняна, Роберта Кочаряна, Сержа Саргсяна и других в ходе предвыборной кампании, в целом, не могут считаться провоцирующими насилие и призывами, публично оправдывающими насилие.
«Это позиция обусловлена тем фактом, что последние выступали как лидеры политических партий или блоков, представляли взгляды своих партий или блоков и были под защитой свободы слова», - отметил Карен Бишарян.
По словам прокурора, во всех ставших предметом обсуждения заявлениях, которые были озвучены вовремя агитационной кампании руководителем партии «Гражданский договор», красной нитью проходила следующая идея, что демонстрация молотка – это символ и преследует цель установления диктатуры закона.
«В таких условиях, считаю очевидным, что контекст речи вовсе не касается насилия, возможно, может касаться принуждения, но не любое принуждение является насилием. Принуждение может быть законным, может быть правомерным», - сказал Карен Бишарян.