Ամաչում եմ մեր անկախությունը նվաճած ու կերտած, կյանք տված ու հոգի դրած սերունդներից․ Արմեն Աշոտյան
Թող ներեն ինձ իմ ընկերները, բայց 31 տարվա ըմթացքում առաջին անգամ է, որ այս օրը ոչ թե շնորհավորելու, այլ ամաչելու օր է, ֆեյբուքյան իր էջում գրել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ ցավ հայտնելով, որ անկախության ու պետականության հռչակումից 3 տասնամյակ անց ունենք այնպիսի խնդիրներ, որոնց համար ամոթ ենք ապրում։
«Այսօր Հայաստանի Հանրապետության Անկախության Հռչակագրի ընդունման օրն է:
Թող ներեն ինձ իմ ընկերները, բայց 31 տարվա ընթացքում առաջին անգամ է, որ այս օրը ոչ թե շնորհավորելու, այլ ամաչելու օր է:
Ամաչելու, որ Արցախյան վերջին դավադիր պատերազմի խարույկում և դրանից հետո այրվեցին մի ամբողջ սերունդ, մի ամբողջ Հայրենիք և մի ամբողջ արժեհամակարգ:
Որ Հայաստանի երրորդ Հանրապետության անկախության մակարդակը պատմական մինիմումի վրա է:
Որ այսօր մեր իրական ինքնիշխանության մասին հոգի, խիղճ ու խելք ունեցող մարդիկ առանց զայրույթի ու ցավի խոսել չեն կարող:
Որ Արցախյան շարժումը, որից ծնվեց մեր այսօրվա պետականությունը, և իր ձեռքբերումները,  անփառունակ կերպով մսխվեցին կապիտուլյանտ և հողատու ոհմակի կողմից:
Որ հայը իր պետության ներսում ֆիզիկական իմաստով ամենաանպաշտպան վիճակում է:
Որ հայկական երկրորդ պետականությանը տեր կանգնել չկարողացանք, իսկ հետո՝ չուզեցինք:
Որ պետության ինքնիշխան տարածքը արդեն 3-րդ ամիսն է, ինչ թշնամու կրնկի տակ է:
Որ հարյուրից ավելի գերիներ ունենք Ադրբեջանում, ու պետությունը թքած ունի նրանց ճակատագրի վրա:
Որ հազարավոր անհետ կորածներ ունենք, չհուղարկավորված հերոսներ ունենք, փախստականներ ունենք:
Որ քաղաքական հետապնդումները լկտիաբար շարունակվում են և հանգեցնում են հենց այս օրով ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավորի կալանավորմանը:
Որ հենց այս օրով մեր սահմաններն այնքան խոցելի են, որ մեր զինվորականը մոլորվում ու գերի է ընկնում ադրբեջանցիներին:
Որ արժանապատվություն չունենք, կամք չունենք, խիղճ չունենք:
Ամաչում եմ մեր անկախությունը նվաճած ու կերտած, կյանք տված ու հոգի դրած սերունդներից», - գրել է Արմեն Աշոտյանը:

Мне стыдно перед поколениями, отдавшими свою жизнь, завоевавшими нашу независимость – Армен Ашотян
Пусть простят меня друзья, но впервые за 31 год, этот день стал днем стыда, а не поздравлений, написал на своей странице в Facebook заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян, выразив сожаление, что спустя три десятилетия после провозглашения независимости и государственности у нас есть проблемы, за которые стыдно.
«Сегодня день принятия Декларации о независимости Республики Армения.
Пусть простят меня друзья, но впервые за 31 год этот день стал не днем поздравлений, а стыда.
Стыда за то, что целое поколение, целая Родина и целая система ценностей сгорели в огне последней предательской Арцахской войны и после этого.
Что уровень независимости третьей Республики Армения находится сегодня на историческом минимуме.
Что люди, обладающие душой, совестью и разумом, не могут говорить сегодня без возмущения и боли о нашей реальной суверенности.
Что Арцахское движение, из которого родилась наша сегодняшняя государственность, и ее достижения были бесславно растрачены сворой капитулянтов и сдавших землю.
Что армянин в своем государстве находится в самом беззащитном положении.
Что мы не смогли распорядиться второй армянской государственностью, а потом – не захотели.
Что суверенная территория государства уже третий месяц находится под сапогом врага.
Что у нас есть больше сотни пленных в Азербайджане и государству наплевать на их судьбу.
Что у нас есть тысячи пропавших без вести, не похороненных героев, беженцев.
Что политические преследования нагло продолжаются и приводят именно в этот день к аресту оппозиционного депутата Национального Собрания.
Что именно в этот день наши границы настолько уязвимы, что наш военный заблудился и попал в плен к азербайджанцам.
Что у нас нет достоинства, нет воли, нет совести.
Мне стыдно перед поколениями, которые отдали свою жизнь и душу, завоевали и создали нашу независимость», - написал Армен Ашотян.