Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի նախագահների հետ
Խորհրդարանների նախագահների 5-րդ համաշխարհային համաժողովի երկրորդ օրը` սեպտեմբերի 8-ին, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Էլիան Տիլյիոյին եւ Սենատի նախագահ Ստեֆանի Դ’Օզին:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվեցլ երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ առկա համագործակցային հարաբերությունների դինամիկ եւ շարունակական զարգացման շուրջ:
Ալեն Սիմոնյանը հատկանշական է համարել 2020 թ. դեկտեմբերի 18-ին Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի եւ դեկտեմբերի 11-ին Բելգիայի Սենատի կողմից «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական կարգավորմանն ուղղված Բելգիայի եւ միջազգային հաստատությունների նախաձեռնություններին սատարելու վերաբերյալ» բանաձեւի ընդունումը:
ԱԺ նախագահը շեշտել է նաև Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի 2021 թ. մայիսի 27-ին «Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց վերադարձի վերաբերյալ` ի կատարումն 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին հայտարարության» բանաձեւի ընդունման կարեւորությունը:
Բելգիացի գործընկերները նշել են՝ Բելգիան շահագրգռված է, որ Հարավային Կովկասում հաստատվի տեւական խաղաղություն եւ պատրաստակամություն հայտնեցին աջակցելու Հայաստանին այն ապահովելու հարցում: Նրանք բարձր են գնահատել հայ համայնքի դերը Բելգիայի հասարակության մեջ: Կողմերը փաստեցին, որ առկա բարեկամական հենքի վրա մտադիր են զարգացնել եւ խորացնել հայ-բելգիական միջխորհրդարանական եւ միջպետական հարաբերությունները` ի շահ երկու երկրների եւ ժողովուրդների:

Ален Симонян встретился с председателями Палаты представителей и Сената Бельгии
Председатель Национального Собрания Ален Симонян 8 сентября, во второй день V Всемирной конференции глав парламентов, встретился со спикером Палаты представителей Бельгии Элианом Тилио и спикером Сената Стефани д'Оз, сообщает пресс-служба парламента Армении.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о динамичном и последовательном развитии сотрудничества между парламентами двух стран. А.Симонян счел 2020 г. знаменательным: принята резолюция бельгийского парламента «О поддержке инициатив Бельгии и международных институтов по окончательному урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта» (Сенатом – 11 декабря, Палатой представителей – 18 декабря).
В этом контексте спикер парламента также особо выделил резолюцию Палаты представителей Бельгии от 27 мая 2021 г. «О возвращении армянских военнопленных и гражданских лиц, находящихся в плену в Азербайджане, – во исполнение заявления  о прекращении огня 9 ноября 2020 г.».
Бельгийские коллеги подчеркнули заинтересованность их страны в установлении прочного мира на Южном Кавказе и выразили готовность содействовать Армении в его обеспечении. Они высоко оценили роль армянской общины в Бельгии. Стороны заявили, что на основе существующей дружбы они намерены развивать и углублять армяно-бельгийские межпарламентские и межгосударственные отношения на благо обеих стран и народов.