Ի՞նչ է, հայ գերիներին խոշտանգելու համար Ադրբեջանը պետք է մնա անպատի՞ժ. Արման Թաթոյան
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը չի պատասխանի հարցին, ինչպես վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էր ասում՝ «գերիները մեկ-երկու ամիս կարո՞ղ են սպասել»։
«Ես չեմ կարող պատասխանել, քանի որ դա ամբողջությամբ կքաղաքականացնի իմ պատասխանը», - ի պատասխան ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արեգնազ Մանուկյանի հարցին՝ ասաց Թաթոյանը։
Նա, սակայն, նշեց, թե հայ գերիներին վերադարձնելով՝ չպետք է համարել գործն ավարտված։
«Ի՞նչ է, խոշտանգումների համար Ադրբեջանը պետք է մնա անպատի՞ժ, իհարկե ոչ, այստեղ երկու շատ մեծ բաղադրիչ կա՝ վերադարձ, հետո պատասխանատվության մեխանիզմներ ստեղծելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկել», - ասաց Թաթոյանը։
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանն էլ ասաց, որ գերիները պետք է օր առաջ վերադարձվեն։

Азербайджан не должен остаться безнаказанным за пытки армянских пленных – омбудсмен Армении
Защитник прав человека Армении Арман Татоян отказался отвечать на вопрос, могут ли армянские пленные, как заявлял премьер-министр Никол Пашинян, «подождать один-два месяца».
«Я не могу ответить, поскольку это полностью политизирует мой ответ», - заявил омбудсмен Армении в ответ на вопрос депутата фракции «Армения» Арегназ Манукян.
Он, однако, отметил, что этот вопрос не будет закрыт только возвращением армянских пленных.
«А что, Азербайджан должен остаться безнаказанным за все эти пытки, конечно, нет, Здесь есть две большие составляющие – возвращение, а потом реализация мероприятий по созданию механизмов ответственности», - сказал Арман Татоян.
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян отметил, что армянские пленные должны быть возвращены как можно скорее.
«Нужно приложить максимальные усилия для возвращения наших соотечественников из Азербайджана», - сказал он.