Դավիթ Տոնոյանն ու Դավիթ Գալստյանը մոտ 3 մլրդ ՀՀ դրամ հափշտակելու և կեղծիքներ կատարելու համար ձերբակալվել են. կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան. ԱԱԾ
30/09/2021 10:17
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում շարունակվում է ՀՀ զինված ուժերի կարիքների համար ռազմամթերքի մատակարարման գործընթացում ՀՀ ՊՆ և զինված ուժերի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի շրջանակներում առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել են 2018-2020 թվականներին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Դ.Տ-ն, ինչպես նաև մատակարար կազմակերպության տնօրեն Դ.Գ-ն: Նույն օրը վերջիններս առանձնապես խոշոր չափերով՝ 2,277,323,840 ՀՀ դրամ գումար հափշտակելու և կեղծիքներ, հանրորեն վտանգավոր արարքներ կատարելու համար ներգրավվել են որպես մեղադրյալ, և միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան՝ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար, հայտնում են ԱԱԾ-ից:
«Բացի այդ, քրեական գործի շրջանակներում նյութական ծանր հետևանքների առաջացմամբ իշխանությունը չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու համար քրեական հետապնդումներ են հարուցվել նաև ՀՀ զինված ուժերի նախկին և ներկա այլ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց նկատմամբ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ քրեական գործով շարունակվում են ձեռնարկվել մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական և քննչական գործողություններ՝ պետության առանձնապես խոշոր չափերի գույքը հափշտակելու հանցավոր մեխանիզմի ամբողջական պատկերի բացահայտման, դեպքի հետ առնչություն ունեցած այլ պաշտոնատար անձանց գործողություններն անհատականացնելու և նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ սկսելու ուղղությամբ:
Հաշվի առնելով քրեական գործով հանրությանը թույլատրելի չափով իրազեկելու առաջնահերթությունը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ պարբերաբար իրազեկումների ձևով տեղեկատվություն կտրամադրվի հանրային հնչեղություն ունեցող սույն քրեական գործի նախաքննության ընթացքի և դրա արդյունքների վերաբերյալ:
Միաժամանակ, տեղեկացնում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունն անհանդուրժողական ու հետևողական պայքար է տանելու պետականության հիմքերը թուլացրած, ՀՀ զինված ուժերի համար անորակ և տեխնիկական նորմերին չհամապատասխանող զենք-զինամթերքի ձեռքբերման և այդ գործընթացներում թույլ տրված ապօրինությունների բացահայտման, մեղավոր բոլոր անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ հարուցելու և պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ», - ասված է ԱԱԾ հաղորդագրությունում:

Давид Тоноян и Давид Галстян задержаны за хищение порядка 3 млрд драмов и подлог: в суд представлено ходатайство об аресте – СНБ Армении
30/09/2021 12:25
В Следственном департаменте Службы национальной безопасности Армении продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту злоупотребления должностными полномочиями и совершения служебных подлогов высокопоставленными должностными лицами министерства обороны и ВС Армении в процессе поставки боеприпасов для нужд Вооруженных сил. По подозрению в хищении в особо крупных размерах задержаны занимавший в 2018-2020 годах пост министра обороны Армении Д. Т., а также директор компании-поставщика Д. Г., сообщает пресс-центр СНБ Армении.
В тот же день последние были привлечены в качестве обвиняемых за хищение средств в особо крупных размерах – 2,277,323,840 драмов, совершение подлогов, общественно опасных деяний. В суд представлены ходатайства об избрании ареста в качестве меры пресечения в отношении указанных лиц.
«Кроме того, в рамках уголовного дела возбуждены уголовные преследования и против бывших и действующих высокопоставленных должностных лиц Вооруженных сил Армении – за злоупотребление властью и совершение служебных подлогов, повлекших тяжкие материальные последствия.
Служба национальной безопасности Армении сообщает, что по уголовному делу продолжаются крупномасштабные оперативно-розыскные и следственные действия для  выявления полной картины преступного механизма хищения государственного имущества в особо крупных размерах, персонализации действий других должностных лиц, причастных к данному делу, возбуждения уголовного преследования в их отношении.
Учитывая приоритетность информирования общественности по уголовному делу в допустимом объеме, Служба национальной безопасности Армении сообщает, что периодически в виде уведомлений будет предоставляться информация о ходе предварительного следствия по данному имеющему общественный резонанс уголовному делу и его результатах.
В то же время сообщаем, что Служба национальной безопасности Армении будет вести нетерпимую и последовательную борьбу против приобретения не соответствующих качественным и техническим нормам оружия и боеприпасов для Вооруженных сил Армении и выявления допущенных в этих процессах беззаконий, возбуждения  уголовного преследования в отношении всех виновных лиц и восстановления причиненного ущерба», - говорится в сообщении.