Սահմանազատման նախապատրաստման գործընթացը սկսվելու է զրոյական կետից. գաղտնիությունը խիստ անհրաժեշտ է. Անդրանիկ Քոչարյան
19/11/2021 11:19
Սահմանազատման նախապատրաստման գործընթացը սկսվելու է զրոյական կետից, այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց Պաշտպանության ու անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
«Խոսքը գնում է զրոյական կետից սկսելու մասին ու Հայաստանը տվել է իր համաձայնությունն այդ աշխատանքների սկզբին մասնակցելու համար», - ասաց նա՝ այլ փակագծեր չբացելով, թե կոնկրետ ինչ երեք առաջարկ է ներկայացրել Ռուսաստանը այս հարցով Հայաստանին։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանն էլ ասաց, որ այն պահին, երբ որոշակի տեխնիկական հարցերի վեաբերյալ ձեռք կբերվի համաձայնություն, Հայաստանը պատրաստ է սկսել հանձնաժողովի ձևավորման գործընթացն ու անցնել բուն աշխատանքներին։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի առաջարկն ընդունելու մասին Հայաստանը գրավոր ծանուցում է ուղարկել ՌԴ։
«Բովանդակության մասին այս պահին վաղ է խոսել, մենք խոսում ենք նախապատրաստական աշխատանքների սկզբի մասին», - ասաց Աղաջանյանը։
ՔՊ-ական մեկ այլ պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանն էլ իր հերթին նշեց, թե լարված իրավիճակի հետ գործ ունեն ու ցանկացած քննարկման ցանկացած դրվագ կարևոր է, որ չխոչընդոտվի։
«Բանակցություններն, ըստ էության, հանրային չեն լինում, դրանք գաղտնի են», - ասաց նա։
Անդրանիկ Քոչարյանն էլ հավելեց, թե գաղտնիությունը խիստ անհրաժեշտ է, որովհետև առնչվում է սահմանում տեղակայված ուժերի դասավորությանը։

Процесс подготовки к делимитации начнется с нулевой точки: крайне необходима секретность – Андраник Кочарян
19/11/2021 11:49
Процесс подготовки к делимитации начнется с нулевой точки, заявил сегодня в парламенте председатель постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян.
«Речь идет о том, чтобы начать с нулевой точки и Армения дала свое согласие на участие в начале этих работ», - сказал он, не уточнив, какое конкретно предложение Россия представила Армении по этому вопросу.
Депутат фракции «Гражданский договор» Эдуард Агаджанян заявил, что в тот момент, когда будет достигнуто согласие по определенным техническим вопросам, Армения готова начать процесс формирования комиссии и перейти к работам.
По его словам, Армения отправила письменное уведомление о принятии предложения России.
«В данный момент рано говорить о содержательной части, мы говорим о начале подготовительных работ», - сказал Агаджанян.
Другой депутат фракции «Гражданский договор» Артур Ованнисян отметил, что они имеют дело с напряженным процессом и важен любой эпизод обсуждения.
«По сути, переговоры не бывают публичными, они секретные», - сказал он.
Андраник Кочарян отметил, что секретность крайне необходима, поскольку касается расстановки сил на границе.