Սյունիքի մարզում կստեղծվեն ինժեներական լաբորատորիաներ և ԱԹՍ կրթական աշխատանոց
Գործադիրն ըդնունել է որոշում, որով նախատեսվում է ՀՀ Սյունիքի մարզի 14 դպրոցների համար ստեղծել ինժեներական լաբորատորիաներ և 1 ԱԹՍ կրթական աշխատանոց՝ Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում:
Հիմնավորման համաձայն՝ ներկայում բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում կադրային պահանջարկի և առաջարկի զգալի անհամաչափությունը լրջագույն խնդիր է, և ՀՀ-ում հանրակրթական տարիքից տեխնոլոգիական կրթության ապահովման, ինչպես նաև մասնագիտական կողմնորոշման տեսանկյունից «Արմաթ» ինժիներական լաբորատորիաներն անգնահատելի դեր ունեն, ուստի դրանց թվի աճն ու առկայությունը ՀՀ բոլոր բնակավայրերում կենսական անհրաժեշտություն է։
«Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն» ՀԿ-ն 2011 թ.-ից նախաձեռնել և իրականացնում է Հայաստանի կրթական համակարգում ինժեներական լաբորատորիաների (Արմաթ) հիմնման ծրագիր, որի նպատակն է ուժեղացնել Հայաստանում տեխնիկական կրթության բազան, նպաստել դպրոցականների մասնագիտական կողմնորոշմանը, պատրաստել տեխնիկական կրթությամբ մասնագիտական աշխատուժ, որը կբավարարի աճող պահանջարկը: Այս պահին ՀՀ-ում և Արցախում գործում է 588 ինժեներական լաբորատորիա:

В Сюникской области будут созданы инженерные лаборатории и учебная мастерская БПЛА
Правительство Армении приняло решение, согласно которому предусматривается создать в 14 школах Сюникской области инженерные лаборатории и учебную мастерскую БПЛА в городе Капан.
Согласно обоснованию, в настоящее время в сфере высоких технологий существует существенное несоответствие между спросом и инженерные лаборатории «Армат» играют неоценимую роль в Армении и с точки зрения обеспечения технологического образования, и с точки зрения профессиональной ориентации, посему рост их числа и наличие во всех населенных пунктах Армении являются жизненной необходимостью.
Общественная организация «Союз предприятий передовых технологий» с 2011 года инициировала и осуществляет в Армении программу по созданию инженерных лабораторий в системе образования Армении, цель которых усилить базу технического образования в Армении, способствовать профессиональной ориентации школьников, подготовить рабочую силу с техническим образованием, которая удовлетворит растущий спрос. В настоящее время в Армении и Арцахе действуют 588 инженерных лабораторий.