Վարդենիս-Երևան ճանապարհը փակած քաղաքացիները խոչընդոտել են վիրավոր զինծառայողի տեղափոխումը Երևան․ ՊՆ
Դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ արևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումների իրականացրած սադրանքից հետո հայկական կողմն ունի հրազենային թեթև վիրավորում ստացած երկու զինծառայող։
ՊՆ-ից հայտնում են, որ նույն օրը՝ երեկոյան, Գեղարքունիքի մարզում ներքաղաքական խնդիրներով բողոքի ակցիա իրականացնող և Վարդենիսից մայրաքաղաք տանող ճանապարհը փակած մի խումբ քաղաքացիներ, նախօրոք տեղեկանալով, որ քիչ հետո այդ ճանապարհով անցնելու է վիրավորներից մեկին Երևանի կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ տեղափոխող մեքենան, զորամիավորման հրամանատարի տեղակալին հայտարարել են, թե խոչընդոտելու են նշված մեքենայի ընթացքը։ Այդ պատճառով մեքենան ստիպված Երևան է հասել շրջանցող ճանապարհով, ինչի հետևանքով էապես ուշացել է զինծառայողին ժամանակին և անհրաժեշտ բուժօգնության ցուցաբերումը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն անթույլատրելի է համարում տեղի ունեցածը, նաև հիշեցնում, որ զինված ուժերը դուրս են քաղաքականությունից և 24-ժամյա ռեժիմով իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովման գործառույթը։ Հայրենիքի պաշտպանության ընթացքում վիրավորում ստացած զինծառայողներին բուժօգնություն տրամադրելու գործառույթին խոչընդոտելը դուրս է բարոյական բոլոր սահմաններից՝ անկախ որևէ պատճառաբանությունից։

Перекрывшие дорогу Варденис-Ереван граждане препятствовали проезду скорой помощи с раненым военнослужащим
10/12/2021 12:23
В результате осуществленных 9 ноября подразделениями ВС Азербайджана провокационных действий в восточном направлении двое военнослужащих а сармянской стороны получили легкие огнестрельные ранения.
Как сообщает Минобороны Армении, в тот же день вечером, проводящие в Гегаркуникской области акцию протеста по внутриполитическим вопросам и перекрывшие трассу Варденис-Ереван граждане, заранее узнав о том, что через некоторое время по этой дороге проедет машина скорой помощи, которая перевозит одного из раненых в Центральный клинический военный госпиталь Еревана, заявили командиру войскового соединения, что будут препятствовать проезду машины. По этой причине машина вынуждено доехала до Еревана обходным путем, вследствие чего оказание необходимой медицинской помощи военнослужащему запоздало.
Министерство обороны считает недопустимым произошедшее, а также напоминает, что вооруженные силы находятся вне политики и в 24-часовом режиме выполняют функцию обеспечения безопасности Республики Армения.
Препятствование оказанию медицинской помощи военнослужащим, получившим ранение при защите родины, выходит за рамки всякой морали, независимо от каких-либо причин.