Հայաստանը շարունակում է գտնվել թուրք-ադրբեջանական օրակարգի մեջ. նորմա՞լ է գցվել այն պետության գիրկը, որն ուզում է ոչնչացնել ձեզ. Արծվիկ Մինասյան
14/12/2021 12:16
Պատմությունը ցույց է տվել՝ երբ մարդիկ արհամարհում են ժողովրդի ցանկությունը, նպատակը, ազգին բերում են կործանման եզրին, Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը։
«Շատ ակնհայտ է, որ Թուրքիան ու Ադրբեջանն այսօր թուլացած Հայաստանից, իրենց շահերը սպասարկող իշխանություններից ցանկանում են պոկել ամեն ինչ, այս վտանգավոր միտումը տանելու է մեր պետականության վերջնական կործանման», - ասաց նա։
Ըստ Մինասյանի՝ կամ իշխանությունը չի գիտակցում, կամ էլ հատուկ է անում, որ Հայաստանն անընդհատ հայտնվի թուրք-ադրբեջանական ճիրաններում։
Անդրադառնալով թեմային, որ Հայաստանը Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման երկխոսության համար հատուկ ներկայացուցիչ կնշանակի՝ Մինասյանն ասաց, թե սա Հայաստանի ազգային նպատակներին չի ծառայելու։
Հարցին՝ Դաշնակցությունը դե՞մ է, որ Հայաստանն ու Թուրքիան փորձեն բարիդրացիական հարաբերություններ կառուցել, Մինասյանն արձագանքեց. «Եթե խոսքը գնում է առանց նախապայմանների հարաբերությունների հաստատման մասին, մենք բացմիցս ենք ասել՝ այո, բայց երբ ասում եք բարիդրացիություն, ո՞ւմ հետ բարիդրացիություն, մի պետության, որն ուզում է ոչնչացնել քեզ, դրա հետ ի՞նչ բարիդրացիություն»։
Պատգամավորի խոսքով՝ այսօրվա իշխանությունը վախենում է տալ Արցախ անունը, վախենում են գնալ Արցախ։
«Վախենում են ասել, որ ադրբեջանական իշխանությունները ոտնձգություն են ձեռնարկել Արցախի ինքիշխանության նկատմամբ», - ասաց նա։
«Դուք նորմա՞լ եք համարում, որ ելնել ու գցվել այն պետության գիրկը, ոտքերը, որոնք ուզում են ոչնչացնել ձեզ», - նշեց Արծվիկ Մինասյանը։
Նա հայտարարեց, թե շարունակելու են պայքարը, բայց որքանով կհաջողվի, կախված է յուրաքանչյուր հայից. եթե նրանք միավորվեն համազգային պայքարին, արդյունքն ավելի շուտ կլինի։
«Մենք շարունակում ենք գտնվել թուրք-ադրբեջանական օրակարգի մեջ ու այսօրվա թույլ վիճակում մենք ի վիճակի չենք լինելու նույնիսկ ռազմավարական մեր գործընկերների հետ հարաբերությունները կառուցել այնպես, որ մեր ազգային շահերը չոտնահարվեն։ Մենք դեռևս չունենք արտաքին անվտանգութան պատշաճ համակարգ, ոչ էլ ներքին դիմադրության կայուն հիմք՝ ի դեմս բանակի վերափոխման, ի դեմս ներքին պառակտումների վերացման, միասնականությունը չկա այսօր ու դա, առաջին հերթին, շնորհիվ այս իշխանության», - ընդգծեց ընդդիմադիր պատգամավորը։

Армения продолжает руководствоваться турецко-азербайджанской повесткой: разве нормально бросаться в объятия страны, которая хочет нас уничтожить – Арцвик Минасян
14/12/2021 13:31
История показала, что когда люди игнорируют желание, стремление народа, это приводит к гибели нации, заявил сегодня журналистам секретарь фракции «Армения» Арцвик Минасян.
«Очевидно, что Турция и Азербайджан пытаются вытянуть из ослабленной Армении, обслуживающих их интересы властей все возможное. Это опасная тенденция ведет к окончательному краху нашей государственности», - сказал депутат.
По словам Минасяна, власти Армении либо не понимают, либо преднамеренно поступают так, чтобы Армения постоянно оказывалась под турецко-азербайджанским господством.
Обратившись к тому, что Армения готова к процессу урегулирования отношений с Турцией без предварительных условий и назначит специального представителя для диалога, Арцвик Минасян сказал, что этот процесс не служит национальным целям Армении.
На вопрос, АРФ «Дашнакцутюн» выступает против установления добрососедских отношений между Арменией и Турцией, Арцвик Минасян ответил: «Если речь идет об установлении отношений без предварительных условий, то мы неоднократно говорили, что да. Но когда говорят о добрососедстве, то с кем, с государством, которое хочет уничтожить тебя? О каких добрососедских отношениях может идти речь?».
По словам депутата, сегодняшние власти бояться ехать в Арцах, бояться говорить об Арцахе.
«Боятся сказать, что азербайджанские власти совершили посягательство против суверенитета Арцаха», - сказал он.
«Вы считаете нормальным, бросаться в объятия, в ноги государств, которые хотят нас уничтожить?» - отметил Арцвик Минасян.
Он заявил, что они продолжат борьбу, но насколько она удастся, зависит от каждого армянина, если они консолидируются для общенациональной борьбы, то результат будет быстрым.
«Мы продолжаем руководствоваться турецко-азербайджанской повесткой и в сегодняшнем слабом положении даже не состоянии выстраивать с нашим стратегическим партнером такие отношения, чтобы наши национальные интересы не ущемлялись. У нас пока нет надлежащей системы безопасности, стабильной базы внутреннего  сопротивления – в лице реформированной армии, отсутствия внутреннего раскола. Благодаря этой власти, сегодня у нас нет единства», - сказал Минасян.