Ունեք կառավարության և իմ լիարժեք աջակցությունը. Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Երևանի նոր քաղաքապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Երևանի նորընտիր քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանին, Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Արմեն Գալջյանին և քարտուղար Լևոն Հովհաննիսյանին:
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Հարգելի պարոնայք, ողջունում եմ ձեզ: Թույլ տվեք, նախ, պարոն Սարգսյան, շնորհավորել Ձեզ Երևանի քաղաքապետ ընտրվելու առիթով և շնորհակալություն հայտնել Երևանի ավագանուն, մասնավորապես՝ «Իմ քայլը» խմբակցությանը, ի դեմս՝ խմբակցության ղեկավար պարոն Գալջյանի, խմբակցության քարտուղար պարոն Հովհաննիսյանի, սկզբունքային դիրքորոշում ցուցաբերելու համար:
Ուզում եմ արձանագրենք՝ այն իրավիճակը, որ ունեցանք Երևանի քաղաքապետարանում, ինստիտուցիոնալ իրավիճակ էր և ինստիտուցիոնալ խնդիր: Եվ այդ խնդիրն ինստիտուցիոնալ առումով հանգուցալուծվեց: Ի՞նչ նկատի ունեմ: Ի վերջո, Երևանում 2018 թվականի աշնանից սկսած իրականացվում է «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական ծրագիրը, և քաղաքական պատասխանատվությունն էլ «Իմ քայլը» դաշինքինն ու քաղաքական մեծամասնությանն է: Ուզում եմ ընդգծել, որ այդ ծրագիրն էլ իր հերթին բխում էր 2017 թվականի Երևանի ավագանու ընտրություններում «Ելք» դաշինիքի նախընտրական ծրագրի հիմնադրույթներից: Այս առումով՝ կարևոր է, որ ծրագիրը լիարժեք, ամբողջական և ինստիտուցիոնալ առումով կայանա: Եվ պիտի նաև արձանագրեմ, պարոն Սարգսյան, որ Դուք մինչև այս փուլն այդ ծրագրի իրականացման լիարժեք մասնակից եք եղել՝ զբաղեցնելով Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալի պաշտոնը: Երևանի ավագանու մեր գործընկերներն էլ իրենց գործառույթներն են իրականացրել այդ առումով:
Նաև կարևորում եմ տեղի ունեցած գործընթացը պետական ինստիտուտների կայացման առումով: Որովհետև գիտեք, որ հիմա արդեն 4000 և ավելի բնակչություն ունեցող բոլոր համայնքներում տեղի են ունենում ավագանու ընտրություններ: Այսինքն՝ համայնքի ղեկավարի ընտրություններն անուղղակի են: Եվ ինստիտուցիոնալ առումով անհնար է համայնքի ղեկավարի աշխատանքը՝ առանց ավագանու մեծամասնություն ունենալու: Սա պարզ քաղաքական տրամաբանություն է: Եվ այս խնդիրն է, որ հանգուցալուծվեց:
Պիտի արձանագրենք, որ այսօր ունենք ներդաշնակ իրավիճակ Երևանի քաղաքապետի, ավագանու և քաղաքական մեծամասնության միջև: Սա շատ կարևոր է: Իհարկե, շատ կարևորում եմ, որ քաղաքապետը համագործակցի ավագանու ընդդիմադիր խմբակցությունների հետ, որովհետև այստեղ էլ համախմբող դերակատարումը շատ կարևոր է: Այս պահին ուզում եմ ասել, որ մինչև օրս ամենայն աջակցություն ենք ցուցաբերել Երևանի քաղաքապետարանին, և, իհարկե, այսուհետ ևս այդ աջակցությունը պիտի շարունակվի: Ծրագրի իրականացման ուղղությունները, տեմպերը, միջոցները, ժամկետները, իհարկե, պետք է նաև լրացուցիչ քննարկենք և լուծումներ ստանանք: Այս առումով՝ մեզ բոլորիս հաջողություն եմ մաղթում: Պիտի իմանաք, որ ունեք կառավարության և իմ լիարժեք աջակցությունը: Քաղաքապետ, ավագանի, կառավարություն, քաղաքական մեծամասնություն ներդաշանկությունը պիտի սիներգիա ստեղծի, որն առավել արտահայտիչ երևա երևանցիների կյանքում»:
Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին վստահության և շնորհավորանքների համար: «Գիտակցում եմ, որ սա բավականին մեծ պատասխանատվություն է: Ընդահնուր առմամբ պատկերացնում եմ, թե ինչ ինստիտուտներ ունենք, որոնք պետք է ամբողջությամբ վերափոխենք և որոնք են, որ դեռևս կաշխատեն որպես ինստիտուտներ, որպեսզի դիմադրեն տարբեր ցնցումների, իրակացանեն իրենց ֆունկցիոնալությունը: Կարծում եմ՝ կառավարության աջակցությամբ հնարավորություն կունենանք ամենամեծ բնակչություն ունեցող համայնքում՝ Երևանում, իրականացնել այն ծրագրերը, որոնք տարիների ընթացքում չեն իրականացվել, կարելի է ասել, անհասկանալի պատճառներով: Կարծում եմ՝ պոտենցիալը կա, պետք է պարզապես արդյունավետ կառավարում իրականացնել այդ պոտենցիալն օգտագործելու համար»:
Հանդիպմանը քննարկվել են կառավարության և Երևանի քաղաքապետարանի միջև համագործակցությանը, մայրաքաղաքում իրականացվելիք ծրագրերին և նախագծերին առնչվող հարցեր:

Вы пользуетесь полной поддержкой правительства – Никол Пашинян принял новоизбранного мэра Еревана
Премьер-министр Никол Пашинян принял новоизбранного мэра Еревана Грачья Саркисяна, руководителя фракции «Мой шаг» Совета старейшин Еревана Армена Галджяна и секретаря фракции Левона Ованнисяна, сообщает пресс-служба правительства Армении.
В своем выступлении премьер-министр Пашинян отметил: «Уважаемые господа, приветствую вас. Прежде всего, господин Саркисян, позвольте поздравить Вас с избранием на пост мэра Еревана и поблагодарить Совет старейшин Еревана, в частности, фракцию "Мой шаг" в лице руководителя фракции г-на Галджяна и секретаря фракции г-на Ованнисяну за принципиальную позицию.
Хочу констатировать, что сложившаяся в мэрии Еревана ситуация была институциональной ситуацией и институциональной проблемой. И эта проблема была решена институционально. Что я имею в виду? С осени 2018 года в Ереване реализуется предвыборная программа блока "Мой шаг", а политическая ответственность лежала на блоке "Мой шаг" и политическом большинстве. Хочу подчеркнуть, что эта программа, в свою очередь, была основана на принципах предвыборной программы блока "Выход" на выборах в Совет старейшин Еревана в 2017 году. В этой связи важно, чтобы программа целиком, полностью и институционально состоялась. И должен также констатировать, господин Саркисян, что до этого этапа Вы были полноценным участником реализации этой программы, занимая должность первого заместителя мэра Еревана. Наши коллеги из Совета старейшин Еревана также выполняли свои функции в этом отношении.
Также придаю большое значение тому процессу, который произошел в плане становления государственных институтов. Потому что вы знаете, что выборы в советы старейшин сейчас проходят во всех общинах с населением более 4000 человек. Т.е. выборы глав общин являются косвенными. И институционально глава общины не может работать, не имея большинства в Совете старейшин. Это простая политическая логика. И это проблема, которая была решена.
Мы должны констатировать, что сегодня у нас гармоничная ситуация между мэром Еревана, Советом старейшин и политическим большинством. Это очень важно. Конечно, я считаю важным, чтобы мэр сотрудничал с оппозиционными фракциями Совета старейшин, потому что здесь тоже очень важна объединяющая роль. На данный момент хочу сказать, что до сих пор мы оказывали всю поддержку мэрии Еревана, и, конечно, далее тоже будем оказывать.
Направления, темпы, средства, сроки реализации программы, конечно, тоже надо дополнительно обсудить и получить решения. В этом плане желаю всем нам успехов. Вы должны знать, что пользуетесь полной поддержкой и с моей стороны, и со стороны правительства. Гармоничная деятельность мэра, совета старейшин, правительства и политического большинства должны создать синергию, которая должна отражаться позитивно на жизнь ереванцев».
Мэр Еревана Грачья Саркисян поблагодарил премьер-министра за оказанное доверие и поздравление. «Я осознаю, что это большая ответственность. В целом, я представляю, какие институты нам нужно полностью трансформировать, а какие по-прежнему будут работать как институты, чтобы противостоять различным потрясениям, реализовывать свою функциональность. Думаю, при поддержке правительства мы сможем реализовать в самой густонаселенной общине - городе Ереван, программы, которые не были реализованы на протяжении многих лет по, можно сказать, непонятным причинам. Думаю, потенциал есть, нам просто нужно осуществлять эффективное управление для использования этого потенциала».
На встрече были обсуждены вопросы сотрудничества между правительством и мэрией Еревана, реализуемых в столице программы и предстоящих проектов.