Ի՞նչ կոմպրոմատ ունեն Ալիևը կամ Էրդողանը Նիկոլի դեմ, որ այսքան ջանասիրաբար հայկական «իշխանություններն» օգտագործվել և օգտագործվում են ընդդեմ Հայաստանի և Արցախի․ Արտակ Զաքարյան
27/12/2021 16:06
ՀՀԿ խորհրդի անդամ Արտակ Զաքարյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է․
«Դեկտեմբերի 15-ի բրյուսելյան հանդիպումից հետո Ալիևը հայտարարել էր՝ «Հայաստանն այսօր չգիտի Ղարաբաղը Հայաստա՞ն է, թե՞ ոչ»։ Դրանից ուղիղ մեկ շաբաթ հետո Նիկոլի ասուլիսն այն մասին է, որ Ղարաբաղը գրեթե Ադրբեջան է։ Եվ որպես թուրք-ադրբեջանական շահերին իր հավատարմության նշան, կուլիսային խաղերով փորձում է խաթարել Արցախի Հանրապետության ներքաղաքական փխրուն կայունությունը։ Նման դեպքերում հայ ժողովուրդն ասում է. «գողը որ տանից չեղավ, եզը երդիկից դուրս չի գա»։
Սրանց (Նիկոլին) կարծես դուր չի գալիս, որ Արցախի Հանրապետության տարածքի 25%-ը փրկվել է, և Արցախի ժողովուրդը՝ Հայրենիքի այդ կտորի վրա ապրելով, դեռևս շանսեր ունի շարունակելու պայքարը իր տարածքների ապաբռնազավթման և ինքնորոշման իրավունքի իրացման համար։
Փոխարենը փորձում են Արցախում ստեղծել քաղաքական, այնուհետև նաև կառավարման այնպիսի ճգնաժամեր, որպեսզի վաղը ԵԱՀԿ ՄԽ կամ այլ միջազգային կառույցներ, Արցախի լեգիտիմ իշխանության բացակայության կամ չգոյության պայմաններում, չկարողանան բարձրացնել հակամարտության կարգավորման որևէ հարց։ Որպեսզի ռուս խաղաղապահներն ու ռուսական իշխանությունները Արցախում պաշտոնական շփումներ չունենան, որպեսզի Արցախի ժողովուրդը Արցախում ապրելու վերջին հույսից զրկվի, որպեսզի մեղքը բարդի նաև Արցախի քաղաքական ուժերի և ժողովրդի վրա, որպեսզի Արցախը զրկվի ինքնակազմակերպվելու և ինքնապաշտպանական կարողություններ ունենալու հնարավորություններից և այլն։ Սա է Նիկոլի և Իլհամի հաջորդ համատեղ ցանկությունը։
Փաստացի, երբ միջազգային որոշ շրջանակներ ասում են, որ Արցախի հարցը կարգավորված չէ, և պետք է շարունակել բանակցությունները, դա դուր չի գալիս ոչ միայն Ալիևին, այլև Նիկոլին։ Ապացույցը՝ տես Նիկոլի վերջին ասուլիսում։
Հ.Գ. Նախկինում լուրջ չէի վերաբերում, բայց հիմա ինձ շատ է հետաքրքրում, թե ինչպիսի՞ կոմպրոմատ ունեն Ալիևը կամ Էրդողանը Նիկոլի դեմ, որ այսքան ջանասիրաբար հայկական «իշխանություններն» օգտագործվել և օգտագործվում են ընդդեմ Հայաստանի և Արցախի»։

Армянские «власти» старательно использовались и используются против Армении и Арцаха – Артак Закарян
27/12/2021 18:47
Член Совета Республиканской партии Армении Артак Закарян опубликовал запись на своей странице в Facebook.
«15 декабря в Брюсселе Алиев заявил: "Армения сегодня не знает Карабах – это Армения или нет".  Через неделю после этого была пресс-конференция Никола о том, что Карабах – это почти Азербайджан. В знак своей верности турецко-азербайджанским интересам, он пытается закулисными играми нарушить стабильность хрупкой внутриполитической жизни Республики Арцах. В подобных случаях армянский народ говорит: «Если вор завелся в доме, то вола и сквозь ертик унесут».
Им (Николу), кажется, не нравится, что удалось спасти 25% территории Республики Арцах и у народа Арцаха, живущего на этом куске Родины, есть шанс продолжать борьбу за деоккупацию своей территории и реализацию права на самоопределение.
Вместо этого они пытаются создать в Арцахе такой политический кризис, а потом и кризис управления, чтобы завтра МГ ОБСЕ или другие международные структуры в условиях отсутствия или несуществования легитимной власти Арцаха не могли озвучить какой-либо вопрос об урегулировании конфликта. Чтобы российские миротворцы и российские власти не имели официальных контактов в Арцахе, чтобы народ Арцаха был лишен последней надежды жить в Арцахе, чтобы свалить вину также на политические силы и народ, чтобы Арцах лишился возможности самоорганизоваться и самозащищаться и т.д. Это – следующее совместное желание Никола и Алиева.
Фактически, когда некоторые международные круги заявляют, что вопрос Арцаха не решен и нужно продолжать переговоры, это не нравится не только Алиеву, но и Николу. Доказательством тому является его последняя пресс-конференция.
P.S. В прошлом я не относился к этому всерьез, но сейчас мне очень интересно, какой компромат есть у Алиева или Эрдогана на Никола, что армянские «власти» столь старательно использовались и используются против Армении и Арцаха», - написал Артак Закарян.