Մինչև 1 միլիոն դրամի ապրանք արտահանելու դեպքում մաքսատուրք չի գանձվի
Ազգային ժողովը քննարկում է կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է մինչև 1 միլիոն դրամի մաքսային արժեքով ապրանքներ արտահանելու դեպքում մաքսավճար չգանձել:
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի խոսքով՝ օրենքում փոփոխություն կատարելը պայմանավորված է փոքր և միջին ձեռնարկատիրական գործունեության իրականացման ընթացքում ապրանքների արտահանման գործընթացը պարզեցնելու անհրաժեշտությամբ:
«Նախագծով նախատեսվում է հնարավորություն ընձեռել տնտեսավարող սուբյեկտներին չվճարել մեկ փոխադրողից մեկ ստացողին մեկ տրանսպորտային փաստաթղթով ՀՀ-ից արտահանվող ընդհանուր մաքսային արժեքը՝ 1 միլիոն ՀՀ դրամը չգերազանցող գումարի չափով ապրանքների համար գանձվող մաքսավճարները», - նշեց նա:
Նախարարը նշեց, թե փոփոխությունն ուղղված է նաև մաքսային ձևակերպումների գործընթացի պարզեցմանը, մրցակցային միջավայրի բարելավմանը, մասնավորապես, վերոնշյալ իրավական կարգավորման շրջանակում տնտեսավարողները ցածր արժողությամբ ապրանքների արտահանման դեպքում ազատվում են պետական տուրքի վճարման պարտավորությունից, ինչը կհանգեցնի նշված շուկաներում մատակարարների քանակի, ինչպես նաև առևտրի ավելացմանը:
Նախագծով սահմանվում է, որ պետական տուրքից ազատվում են մեկ առաքողից մեկ ստացողին մեկ տրանսպորտային փաստաթղթով ՀՀ սահմանով տեղափոխվող (բացառությամբ՝ արտահանվող, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ անդամ երկիր)՝ ընդհանուր մաքսային արժեքը 200 եվրոյին համարժեք գումարը չգերազանցող ապրանքները, մեկ առաքողից մեկ ստացողին մեկ տրանսպորտային փաստաթղթով ՀՀ սահմանով արտահանվող, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ անդամ երկիր՝ ընդհանուր մաքսային արժեքը 1 միլիոն ՀՀ դրամը չգերազանցող ապրանքները:

При экспорте товаров на сумму до 1 млн. драмов таможенная пошлина не будет взиматься
В парламенте Армении обсуждается представленный правительством законопроект, которым предлагается при экспорте товаров таможенной стоимостью до 1 млн. драмов не взимать таможенную пошлину.
Министр экономики Ваан Керобян отметил, что внесение изменений обусловлено необходимостью упрощения процесса экспорта товаров для малых и средних предприятий.
«Проектом предусматривается предоставить возможность хозяйствующим субъектам не платить таможенную пошлину  за вывозимые из Армении по одному транспортному документу товары общей таможенной стоимостью в размере 1 млн. драмов», - отметил он.
Министр отметил, что изменение направлено также на упрощение процесса таможенного оформления, улучшение конкурентной среды, в частности, в рамках указанного правового регулирования хозяйствующие субъекты освобождаются при экспорте товаров низкой стоимости от обязательства уплаты таможенной пошлины, что приведет к увеличению количества поставщиков на данных рынках, а также росту торговли.
В проекте устанавливается, что от таможенной пошлины освобождаются экспортируемые из Армении от одного поставщика к одному получателю по одному транспортной накладной товары, в том числе в страны ЕАЭС, не превышающие общую таможенную стоимость 1 млн. драмов.