ԱԽ քարտուղարը Լիտվայում ներկայացրել է Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի գործողությունները
Լիտվա աշխատանքային այցի շրջանակներում ԱԽ քարտուղարը հանդիպել է Լիտվայի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության քաղաքական տնօրեն Վայդոտաս Ուրբելիսի և Ներքին գործերի փոխնախարար Կեստուտիս Լանչինսկասի հետ:
Պաշտպանության նախարարության քաղաքական տնօրեն Ուրբելիսի հետ հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանի ռազմաքաղաքական սրված իրադրության վերաբերյալ: Այս համատեքստում ԱԽ քարուղարը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ իրականացվող գործողությունները և դրանցից բխող հնարավոր սպառնալիքները: Քարտուղարը նաև ներկայացրել է անվտանգային իրավիճակի կայունացմանն ուղղված հայկական կողմի առաջարկները: Ա. Գրիգորյանը հիշեցրել է, որ Երևանը Հայաստանում գտնվող օտարերկրյա ռազմական կցորդներին հրավիրել է ստուգելու Հայաստանի ռազմական ինքնաթիռների տեղում լինելու փաստը: Լիտվայի պաշտպանության նախարարության քաղաքական տնօրեն Ուրբելիսին իր հերթին ներկայացրել է Լիտվայի կիբերանվտանգության համակարգը:
Ներքին գործերի փոխնախարար Լանչինսկասի հետ հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել ու արձանագրել են միջազգային աճող միգրացիայից բխող մարտահրավերների առկայությունը և դրա վերահսկման նպատակով հաղորդակցության ապահովման անհրաժեշտությունը:
Քարտուղարը ներկայացրել է Հայաստանի ոստիկանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխողումների ընթացքը և  շնորհակալություն հայտնել պարոն Լանչինսկասին դրա հայեցակարգի մշակման մեջ նրա անձնական ներդրման համար: Այս համատեքստում կողմերը կարևորել են ՀՀ ոստիկանության և ԼՀ Ներքին գործերի նախարարության միջև զարգացող համագործակցությունը: Լիտվական կողմը նաև հայտնել է իր պատրաստակամության մասին՝ կիսվելու հայկական կողմի հետ սահմանների կառավարման ոլորտում իր հարուստ փորձով:

Армен Григорян представил в Литве действия Азербайджана в отношении Арцаха
В рамках рабочего визита в Литву секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян встретился с политическим директором министерства обороны Литовской Республики Вайдотасом Урбелисом и заместителем министра внутренних дел Кестутисом Ланчинскасом.
В ходе встречи с политическим директором министерства обороны Урбелисом стороны обменялись мнениями относительно обостренной военно-политической ситуации в регионе. В этом контексте секретарь СБ представил действия Азербайджана в отношении Арцаха и вытекающие из этого возможные угрозы. Секретарь также представил предложения армянской стороны по стабилизации обстановки безопасности. А.Григорян напомнил, что Ереван пригласил находящихся в Армении иностранных военных атташе проверить факт нахождения на месте всех военных самолетов. Политический директор министерства обороны Урбелис в свою очередь представил систему кибербезопасности Литвы.
В ходе встречи с заместителем министра внутренних дел Ланчинскасом собеседники обсудили и констатировали вызовы, исходящие из растущей международной миграции, а также необходимость обеспечения взаимодействия для ее контроля.
Секретарь Совбеза представил ход реализуемых в полиции Армении реформ и поблагодарил господина Ланчинскаса за личный вклад в разработку их концепции. В этом контексте стороны подчеркнули важность развивающегося сотрудничества между полицией Армении и МВД Литовской Республики. Литовская сторона также сообщила о готовности поделиться с армянской стороной своим богатым опытом в сфере управления границами.