Նորվեգիայի պաշտպանության նախարարը հրաժարական է տվել աշակերտուհու հետ կապերի մասին լուրերից հետո
Նորվեգիայի պաշտպանության նախարար Օդդ Ռոջեր Էնոքսենը հայտարարել է իր հրաժարականի մասին, երբ մամուլում հայտնվել են լուրեր թե ինքը, երբ զբաղեցնում էր Նորվեգիայի Պետական խորհրդի անդամի պաշտոնը, սեռական հարաբերություն է ունեցել 18-ամյա աշակերտուհու հետ, գրում է Verdens Gang թերթը։
Պարբերականի տվյալներով՝ միջադեպը տեղի է ունեցել 2005 թվականին, երբ Նորվեգիայում իշխանության գլուխ էր Յենս Ստոլտենբերգի գլխավորած կարմիր-կանաչ կոալիցիայի կառավարությունը։ 2005 թվականին աղջիկը, որի անունը չի նշվում, 18 տարեկան էր և դպրոցական։
«Այսօր ես իմ կուսակցության առաջնորդ Թրիգվե Սլագսվոլդ Վեդումին և վարչապետ Յոնաս Գարու Ստերին ասացի, որ ցանկանում եմ հեռանալ պաշտպանության նախարարի պաշտոնից», - մեջբերում է թերթը 68-ամյա Էնոքսենի խոսքերը:
«Այո։ Ես նրա հետ հարաբերություններ ունեի, որոնք չպետք է ունենայի, և որի համար զղջում եմ», - ասել է Էնոքսենը։

Глава минобороны Норвегии уходит в отставку после публикаций о его связях со школьницей
Министр обороны Норвегии Одд Рогер Эноксен объявил об уходе в отставку после сообщений СМИ о том, что он, будучи ранее членом Госсовета Норвегии, имел связи сексуального характера с 18-летней школьницей, сообщила газета Verdens Gang.
Как сообщает газета, инцидент произошел в 2005 году, когда у власти в Норвегии находилось правительство красно-зеленой коалиции (2005-2013) во главе с Йенсом Столтенбергом. В 2005 году девушке, имя которой не называется, было 18 лет, и она училась в школе.
«Сегодня я сообщил лидеру моей партии Трюгве Слагсвольду Ведуму и премьер-министру Йонасу Гару Стере, что я хочу уйти с поста министра обороны», - приводит газета слова 68-летнего Эноксена.
«Да. У меня были с ней отношения, которых у меня не должно было быть и о которых я сожалею», - заявил Verdens Gang Эноксен.