«Հանուն Հայրենիքի 40 տարի է նստել, ոչինչ, երեք ժամ էլ կդիմանա». Ոոստիկանությունը բերման է ենթարկել Համբիկ Սասունյանին
05/05/2022 10:50
Իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը տեղեկացնում է, որ ոստիկանությունը բերման է ենթարկել Համբիկ Սասունյանին։
«Հայրենական» ոստիկանությունը ձերբակալեց Համբիկ Սասունյանին… Ձեզ բա՛րձր ծափահարություններ ՔՊ ֆրակցիայի ու ողջ թուրք ժողովրդի անունից… Համբիկը հանուն Հայրենիքի 40 տարի է նստել։ Ոչինչ, երեք ժամ էլ կդիմանա», - նշել է նա։
Դաշնակցությունը Սասունյանից հաղորդագրություն է հրապարակել, որտեղ նա հայտարարել է՝ արդեն ժամանել է Հայաստան։
«Մոտավորապես 40 տարի անց պատիվ ունեմ լինել հայրենի հողում, խմել հայրենիքի ջուրը, շնչել օդը», - ասել է Սասունյանը։
Նա նշել է, որ ազատազրկման ողջ ընթացքում զգացել է հայրենակիցների աջակցությունը, ինչն օգնել է իրեն դժվար պահերին։
«Վերջապես հասա տուն», - հայտարարել է Սասունյանը։
1982 թ. հունվարի 28-ին առավոտյան 9։40-ին 19-ամյա Համբիկը Լոս Անգելեսում, Ուիլշիր Բուլվարի և Կոմստոկ փողոցի խաչմերուկում գնդակահարել է Թուրքիայի հյուպատոս Քեմալ Արիկանին։ Ձերբակալությունից հետո ԱՄՆ դատարանը նրան դատապարտել էր ցմահ ազատազրկման։

«Он отсидел 40 лет во имя Родины, ничего, три часа продержится» – полиция задержала Амбика Сасуняна
«Отечественная полиция задержала Амбика Сасуняна… Громкие аплодисменты вам от имени фракции «Гражданский договор» и всего турецкого народа…Амбик отсидел 40 лет во имя Родины. Ничего, три часа продержится», - отметил он.
Напомним, член группы «Борцы за справедливость в отношении Геноцида армян» Амбик Сасунян был освобожден 31 октября 2021 года.
АРФ «Дашнакцутюн» ранее опубликовало сообщение Амбика Сасуняна, в котором он заявил, что уже приехал в Армению.
«Приблизительно через 40 лет имею честь находится на родной земле, пить родную воду и дышать родным воздухом», - сказал Сасунян.
Он отметил, что в течение всего периода заключения чувствовал поддержку соотечественников, что помогало ему в трудные минуты.
«Наконец я дома», - заявил он.
28 февраля 1982 года, в 9:40 утра 19-летний Амбик Сасунян застрелил консула Турции  Кемаля Арикана на перекрестке улиц Уилшир Бульвар и Комсток в Лос-Анджелесе.